نااطمینانی تحلیلگران نسبت به روندقیمت طلا

بررسی و نظرسنجی جدید حاکی است که روند کلی قیمت طلا در هفته آینده چندان مشخص نیست و این در شرایطی است که طلا برای حفظ روند صعودی خود در روزهای اخیر تلاش زیادی را آغاز کرده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی پلاتز،بر اساس این گزارش قیمت طلا که در هفته گذشته با رشد ۲ درصدی روبرو شده سعی کرده است تا این روند نزولی را ادامه دهد. انتشار متن مذاکرات نشست فدرال رزرو آمریکا در ماه می تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار و افزایش نسبی قیمت طلا داشته است.
این مساله موجب شد  تا قیمت طلا عصر روز جمعه به بیش از ۱۲۶۵ دلار برسد که این بالاترین رکورد از اواخر آوریل به شمار می رود.
متن مذاکرات نشست فدرال رزرو نشان می دهد که مقام های بانک مرکزی آمریکا ترجیح می دهند تا برای افزایش بیشتر نرخ بهره منتظر شواهد بیشتری از بهبود شرایط رشد و رونق اقتصادی آمریکا باشند. این مساله موجب شد تا شاخص ارزش دلار به پایین ترین سطح از اکتبر ۲۰۱۶ میلادی برسد.
به طور کلی شرکت کنندگان در نظرسنجی پلاتز پیش بینی کرده اند که قیمت طلا در کوتاه مدت بین ۱۲۴۰ تا ۱۲۸۰ دلار در روزهای آینده در نوسان خواهد بود. هفته گذشته نیز شرکت کنندگان در نظرسنجی پیش بینی کردند که قیمت طلا در محدوده ۱۲۴۰ تا ۱۲۹۰ دلاری در نوسان است.
به نظر می رسد مهمترین عامل موثر بر قیمت جهانی طلا در روزهای آینده نوسانات شاخص ارزش دلار خواهد بود.
جونی توز تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری یو بی اس تاکید کرد: یک عامل مهم و تاثیرگذار بر افزایش قیمت طلا در روزهای اخیر رشد تقاضای فیزیکی است.
به نظر می رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین طی روزهای آینده تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا خواهد داشت. تنش های سیاسی بین المللی به خصوص اوضاع کره شمالی و تنش های داخلی در آمریکا نیز عامل مهم و موثری برای نوسانات قیمت طلا به شمار می رود.
به نوشته طلا،وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند نیز می تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا در کوتاه مدت داشته باشد.

logo-samandehi