مهمترین عامل موثر بر قیمت طلا

رئیس موسسه سرمایه گذاری “پنتو پورتفوی” در مصاحبه با وبسایت کیتکونیوز تصریح کرد: نوسانات قیمت طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی به طور کامل به میزان تاثیرگذاری سیاست های مالی و اقتصادی ترامپ بستگی خواهد داشت.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،بر اساس این گزارش  مایکل پنتو رئیس موسسه سرمایه گذاری و استراتژی “پنتو پورتفوی” افزود: پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اکنون نگرانی زیادی نسبت به وضعیت سیاسی در اروپا وجود دارد. انتخابات مهمی در اروپا در پیش خواهد بود. از سوی دیگر سیاست های اقتصادی و مالی ترامپ نیز به زودی مشخص خواهد شد و میزان تاثیرگذاری این سیاست ها بر رشد اقتصادی و تورم می تواند عامل مهمی برای نوسانات قیمت طلا باشد.
این تحلیلگر اقتصادی در ادامه گفت: روشن شدن جزییات مربوط به سیاست های مالیاتی و هزینه برای پروژه های زیرساختیمی تواند تا حد زیادی بر نوسانات ارزش دلار آمریکا و قیمت طلا موثر باشد.
وی افزود: هرچه سیاست های اقتصادی و مالی ترامپ تاثیرگذاری کمتری داشته باشد، فدرال رزرو نیز سیاست های سختگیرانه کمتری را اتخاذ خواهد کرد و این مساله موجب کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت جهانی طلا خواهد شد.
وی افزود: آمریکا تا اواخر ۲۰۱۷ یا اوایل ۲۰۱۸ میلادی با یک رکود اقتصادی دیگر روبرو خواهد شد. در شرایطی که نرخ بهره همچنان بسیار پایین است، فدرال رزرو و دولت آمریکا راه دیگری جز هزینه کردن بیشتر پول برای بهبود اوضاع اقتصادی نخواهند داشت.
وی پیش بینی کرد: واکنش پولی و مالی آمریکا به این رکود و بحران اقتصادی از نظر ابعاد و شدت، بی سابقه خواهد بود و این مساله به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود. پیش بینی می شود که قیمت طلا تا اواخر ۲۰۱۸ میلادی به اوج خود برسد.
به نوشته سایت طلا، قیمت جهانی طلا طی ماه های آینده بیشتر تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا شاخص سهام، نتایج انتخابات سراسری در آلمان و فرانسه و هلند قرار خواهد داشت.
سیاست های مالی و اقتصادی ترامپ طی هفته های آینده روشن خواهد شد. ترامپ قول داده است تا اصلاحات مالیاتی بزرگی را اعلام و اجرا کند. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

logo-samandehi