مسیر ورود دلار بسته است؟

تحلیلگران می‌گویند دولت باید همانطور که قبلا و بعد از اعمال تحریم‌های جدید، #عراق را به یک مسیر #ارزی تبدیل کرد، این بار هم باید در فکر تأمین منابع #ارزی جدیدی باشد.

 

به گزارش بنکر، مجید شاکری، تحلیلگر مسائل اقتصادی، با برشمردن علل صعود قیمت ارز گفت: وقایع فصلی به‌معنای ورود به ‌ماه دسامبر و افزایش تقاضا به‌دلیل بسته شدن #حساب‌های #دلاری و #یورویی در پایان سال میلادی، افزایش #قیمت #بنزین و ناآرامی‌های عراق از دلایل افزایش #قیمت #دلار است.
او در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ناآرامی‌های عراق با این توضیح که بخش مهمی از دسترسی به دوبی از طریق #سلیمانیه حاصل می‌شود. اگرچه مرحله تبدیل ریال به دینار بدون مشکل جدی انجام می‌شود ولی در تبدیل #دینار به #درهم به‌دلیل به هم خوردن انتظارات طرف عراقی از باب ناآرامی‌های رخ داده در بغداد عملا عرضه درهم کاهش یافته است که اثر واسط بسیار جدی بر فرایند تبدیل #ریال به #درهم دارد.
او با بیان اینکه اثر افزایش قیمت بنزین بیشتر از عوامل دیگر بوده پیش‌بینی کرد رشد قیمت دلار پایدار نباشد و گفت: قدرت ۲ نیروی مهم که به رشد قیمت در #بازار منجر شده و رو به پایان است که نخستین آن پایان روند فصلی و تسویه‌حساب‌های ارزی در پایان سال میلادی و نیروی دوم تلاش برای ایجاد کانال‌های خارجی جدید تحت‌تأثیر سفر رئیس‌کل #بانک مرکزی به عمان است.
او اضافه کرد: نتایج سفر رئیس‌ کل بانک مرکزی به عمان که به ‌مراتب از پیش‌بینی‌ها مفیدتر و عملگرایانه‌تر بوده و پاسخ مستقیمی به مشکل تنگ‌ترشدن کانال‌های خارجی است بنابر این احتمال گشایش یکباره کانال‌های غیرمترقبه مالی(شبیه به زمستان ۹۵ اما با منشأ متفاوت) در عمان ابدا کم نیست.
سیدبهاءالدین‌حسینی‌هاشمی، کارشناس اقتصادی هم در این‌باره گفت: بعد از افزایش قیمت بنزین، صرفه‌جویی ۳۰-۲۰میلیون لیتری در مصرف بنزین خواهیم داشت؛ بنابراین دولت می‌تواند تدابیری برای افزایش #صادرات بنزین به کشورهای همسایه و ورود درآمدهای ارزی جدید به کشور داشته باشد تا از این طریق بازار ارز هم به آرامش برسد.
به نوشته همشهری،او با تأکید بر اینکه افزایش قیمت دلار ریشه سیاسی دارد، گفت: تورم افزایش قیمت بنزین اثر خود را در بخش‌های مختلف گذاشته و رشد قیمت دلار نیز به‌خاطر افزایش ۳برابری قیمت بنزین است.
او با تأکید بر مشخص بودن منابع #ارزی #ایران، افزود: قیمت دلار در هفته‌های اخیر دلیل اقتصادی و علمی ندارد و بیشتر ریشه سیاسی دارد، ضمن آنکه بازار #ارز از وقایع داخلی و خارجی تأثیر می‌پذیرد؛ بنابراین زمانی که دولت رسماً اعلام می‌کند اداره کشور مشکل است و بدون نفت نمی‌توانیم اداره کنیم، به بازار سیگنال منفی داده می‌شود.

 * گزارش‌های تأییدنشده نشان می‌دهد تلاش‌هایی برای جایگزینی کانال #صادراتی #عمان به جای عراق در حال انجام است

* #نوسان سریع قیمت‌ها از ویژگی‌های بارز #بازار #دلار در طول روز سه‌شنبه بود

logo-samandehi