مسیر طلا و بیت‌کوین لغزنده می‌شود؟

به گزارش اکوایران، قیمت طلا در ساعات ابتدایی روز تحت تاثیر عقب نشینی دلار آمریکا افزایش قیمت داشت اما در ادامه روز به سوی قیمت روز گذشته خود بازگشت. طلا در طولانی ترین روند صعودی خود از تابستان ۲۰۲۰ شش هفته متوالی است که بازدهی صعودی داشته است. در همین مدت طلا از کف ۱۷۷۲ دلار تا سقف ۱۹۵۰ دلاری رشد قیمت داشته است.

مهم ترین اتفاق این هفته نشست بانک های مرکزی اروپا، انگلیس و آمریکا است که بیشترین تمرکز بر روی سیاست های اعلامی فدرال رزرو خواهد بود. در حال حاضر بازارها با اکثریتی قریب به اتفاق پیش بینی می کنند رشد نرخ بهره در سطح ۲۵ صدم درصد باشد. سرعت رشد نرخ بهره توسط فدرال رزرو به دلیل کاهشی شدن تورم قطعا کاهش خواهد یافت اما اکنون سوال بازارها این است که این نهاد تا چه مدتی نرخ بهره را بالا نگه خواهد داشت. همچنین پیش بینی می شود هم بانک مرکزی اروپا و هم بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را به میزان نیم درصد افزایش دهند.

خبر خوب برای طلا بازگشایی اقتصاد چین است که مشتری بزرگ طلا هم در حوزه صنعتی و هم در حوزه محصولات لاکچری به حساب می آید.

بیت کوین نیز که در روز گذشته تا آستانه فتح مرز ۲۴ هزار دلار نیز پیش رفته بود پس از آن روندی نزولی به خود گرفته است و اکنون در حوالی مرز ۲۳ هزار و ۲۰۰ دلاری معامله می شود. تصمیم بانک های مرکزی درباره نرخ بهره همچنین تاثیر زیادی برای دارایی هایی مانند بیت کوین خواهد داشت به نحوی که با افزایش نرخ بهره هزینه فرصت نگهداری آنها نیز بالا می رود.

logo-samandehi