مسیرهای گمرکی برای توسعه مناطق آزاد

اکوایران: توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از چه مسیرهای امکان‌پذیر است؟ مناطق آزاد تجاری – صنعتی بخشی از قلمرو سیاسی یک کشور است که کالاهای عرضه شده در آن‌ها از لحاظ عوارض ورودی شامل نظارت‌های معمول گمرک نمی‌شود و با این شرایط ایجاد بهبود در این مسیرها می‌تواند توسعه این بخش را به همراه داشته باشد.

به گزارش اکوایران؛ با توجه به اهمیت بهبود مسیرهای توسعه مناطق آزاد و ویژه‌های اقتصادی رئیس کل گمرک ایران و جمعی از مسئولان ستادی گمرک در نشستی مشترک با دبیر و مدیران شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور راهکارهای حمایت از واحدهای تولیدی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با هدف توسعه صادرات را بررسی کردند.

در این نشست مدیران مناطق آزاد و ویژه کشور موارد مرتبط با بحث تجارت خارجی، تولید و صادرات از محل ورود موقت را مطرح و پیشنهادات خود برای توسعه این مناطق ارائه کردند.

به گفته مدیران مناطق آزاد و ویژه کشور «صادرات مجدد از محل ورود موقت به مناطق آزاد»، «نحوه ورود موقت تجهیزات شامل تجهیزات ماشین آلات و خودرو»، «افزایش ساعت کاری گمرکات در این مناطق» و «خروج کالاها شامل ضایعات و تجهیزات متعلق به سالیان قبل از این مناطق» می‌تواند رشد این مناطق را به همراه داشته باشد.

رضوانی‌فر رئیس کل گمرک ایران با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای واحدهای تولیدی مناطق آزاد در این نشست گفت: اعطای تسهیلات ورود موقت ماشین آلات راهسازی به گمرکات مستقر در مناطق آزاد و ویژه با حداقل تضمین مقرر در قانون، ابلاغ بخشنامه مربوط به ورود موقت خودرو در این مناطق و ورود موقت مواد اولیه تجهیزات و مواردی که نیاز به پردازش در قلمرو گمرکی به سرزمین اصلی است، از جمله این تسهیلات می باشد.

تجهیز گمرکات مناطق آزاد و ویژه به دستگاههای کنترلی ایکس ری، تشریح دستورالعمل تسهیل گری در حوزه تجارت خارجی و ثبت سفارش و ثبت آماری کالاهای ورودی به مناطق آزاد از دیگر مواردی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش مقرر شد به منظور همکاری بیشتر در راستای حمایت از واحد‌های تولید مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کمیته مشترکی با حضور معاونت امور گمرکی، حقوقی، برنامه‌ریزی و امور بین الملل، دفتر واردات گمرک و نمایندگان معرفی شده از سوی شورای عالی مناطق آزاد و ویژه تشکیل گردد تا موضوعات مربوط به بحث تجارت خارجی و حمایت از واحدهای تولیدی این مناطق به شکل تخصصی‌تر بررسی شود.

همچنین مقرر شد در این کارگروه موارد مربوط به گواهی تولید، نحوه ورود موقت، بحث قائده ۲آ به منظور تسهیل امور در قالب این کمیته بررسی و تصمیم‌گیری شود.

logo-samandehi