قیمت طلا به ۱۲۴۱ دلار رسید

قیمت طلا در بازارهای بین المللی در آغاز مبادلات امروز پنجشنبه با اندکی کاهش روبرو شد و با ۰.۱ درصد کاهش به کمتر از ۱۲۴۱ دلار رسیده است. قیمت طلا روز چهارشنبه برای لحظاتی به بیش از ۱۲۴۴ دلار رسید که این بالاترین رکورد از ۱۱ نوامبر بوده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز، نگرانی های سیاسی مربوط به انتخابات اروپا و سیاست های جنجالی و غیرقابل پیش بینی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا شده است.
بارناباس گان تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری او سی بی سی در این باره تاکید کرد: قیمت طلا در شرایط کنونی و در کوتاه مدت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. عوامل موثر بر قیمت جهانی طلا تغییر چندانی نکرده است. ما درباره اوضاع سیاسی در اروپا و سیاست های دونالد ترامپ صحبت می کنیم. سرمایه گذاران بین المللی به شدت نگران اوضاع بازارهای مختلف به خصوص سهام و طلا هستند.
وانگ تائو تحلیلگر تکنیکال بازارهای بین المللی نیز گفت: با توجه به شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۲۳۷ دلاری برای هر اونس طلا می توان انتظار داشت که قیمت طلا در کوتاه مدت به ۱۲۴۹ دلار برسد.
سرمایه گذاران بین المللی نگران رقابت های انتخاباتی در فرانسه و پیروزی احتمالی مارین لوپن رهبر جبهه ملی این کشور هستند که ایده ها و تفکرات نزدیکی با ترامپ دارد. لوپن قول داده است تا فرانسه را از اتحادیه اروپا و منطقه یورو خارج کند.
فرمان جنجالی ترامپ در ممنوعیت ورود مسلمانان ۷ کشور موجب اعتراضات و مخالفت های گسترده ای شده است. جفری هالی تحلیلگر ارشد موسسه اونادا در این باره گفت: ریسک های سیاسی همچنان موجب تقویت قیمت جهانی طلا خواهد شد و این در حالی است که افزایش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا نیز می تواند بر قیمت طلا موثر باشد.
به  نوشته سایت طلا،وی افزود: تشدید تنش ها در اوکراین، بحران بدهی یونان، انتخابات فرانسه و تنش در روابط آمریکا و ایران می تواند موجب افزایش تقاضا برای طلا شود.
فدرال رزرو آمریکا از بحران مالی ۲۰۰۸ تاکنون تنها ۲ بار نرخ بهره را افزایش داده و به نظر می رسد امسال نیز ۳ بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد.
میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰٫۶۸ درصد افزایش به بیش از ۸۳۲ تن رسیده است.

logo-samandehi