قیمت طلا امسال چقدر رشد می کند؟

روزنامه سوث چاینا مورنینگ پست در تحلیلی نوشت: #قیمت #طلا در سال ۲۰۲۰ میلادی همزمان با افزایش تنش های سیاسی در #خاورمیانه، ادامه #جنگ #تجاری بین #چین و #آمریکا و پایین بودن #نرخ #بهره آمریکا روندی صعودی خواهد داشت.

به گزارش بنکر، گرچه تنش ها در خاورمیانه کاهش یافته و این مساله موجب شد تا #قیمت #طلا پس از ثبت رکورد ۱۶۱۳ دلاری در هفته گذشته با کاهش نسبی روبرو شود ولی تحلیلگران پیش بینی می کنند که قیمت این فلز گرانبها امسال با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد و نخستین هدف آن ۱۷۰۰ دلار در هر اونس خواهد بود.

۲ عامل مهم افزایش #قیمت #طلا در سال جاری میلادی ، تنش های سیاسی در خاورمیانه و پایین بودن نرخ بهره آمریکا خواهد بود.

روند صعودی قیمت طلا از جمعه گذشته پس از ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکا در بغداد آغاز شد. قیمت طلا تا اوایل دوشنبه به بیش از ۱۶۱۳ دلار رسید، پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های نظامی #آمریکا در #عراق که موجب تشدید تنش ها در خاورمیانه شد.

پس از اظهارات رهبران آمریکا و ایران و کاهش تنش ها، قیمت طلا بیش از ۶۰ دلار در هر اونس کاهش یافت.

قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون ۲ درصد رشد داشته و می تواند تا ۱۷۰۰ دلار در هر اونس افزایش یابد که این به معنای افزایش ۱۰ درصدی است.

بانک آی ان جی در تازه ترین گزارش خود پیش بینی درباره قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ را به ۱۵۰۰ تا ۱۶۵۰ دلار افزایش داده است. این رقم پیش از این ۱۵۰۰ دلار اعلام شده بود.

وارن پاترسون رئیس استراتژی کالا در بانک آی ان جی در #لندن گفت: حملات #خاورمیانه در ابتدای سال ۲۰۲۰ می تواند بر رفتار سرمایه گذاران همچنان تاثیرگذار باشد. گرچه به نظر می رسد تنش ها تا حدی کاهش یافته باشد ولی ما بر این باوریم که سرمایه گذاران این خطرات را به این زودی فراموش نمی کنند.

بانک آی ان جی پیش بینی می کند فدرال رزرو آمریکا در نشست آوریل نرخ بهره را کاهش خواهد داد و این به معنای کاهش نرخ بهره واقعی خواهد بود. کاهش نرخ بهره واقعی در آمریکا در نهایت به نفع تقاضا و قیمت طلا خواهد شد.

براساس گزارش سایت tala، جاسپر لو تحلیلگر ارشد بازار در این باره گفت: تعجب نخواهم کرد اگر قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱۷۰۰ دلار برسد. تنش های سیاسی در خاورمیانه و جنگ تجاری آمریکا و چین عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا خواهد بود.

به نظر می رسد ادامه خرید طلا از سوی بانکهای مرکزی جهان نیز می تواند موجب تقویت قیمتها شود.

سوسایت جنرال که پیش بینی کرده است قیمت هر اونس طلا امسال به طور میانگین به ۱۵۷۵ دلار خواهد رسید، بر این باور است که بانکهای مرکزی جهان امسال بیش از ۸۰۰ تن طلا خریداری می کنند.

logo-samandehi