قیمت دلار به کدام سمت می رود؟ / منتظر ارزانی باشیم؟

دیرروز ۲۲ مهرماه، خبری از نوسان های سنگین در بازار ارز و سکه نبود و معامله گران در وضعیت استراحت قرار داشتند. اما اما بازار ارز چگونه پیش می‌رود؟ آیا قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند؟

خبرهای دیروز که به نظر می‌رسد روی قیمت دلار اثرگذار باشند، عبارتند از: واکسن کرونای ایرانی، توافق ایران و عراق و آغاز تردد تانکرهای سوخت و نتایج نظرسنجی که نشان از عقب ماندن ترامپ می‌دهد. از سوی دیگر چند روزنامه از کاهش احتمالی قیمت دلار در آینده نزدیک خبر داده‌اند.

در روزی که خرید و فروش‌ها کمتر از روزهای قبل بود، صرافی ملی قیمت فروش دلار را به بازار آزاد بسیار نزدیک کرد. بعدازظهر امروز صرافی ملی قیمت فروش دلار را ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان ثبت کرد که هزار و ۱۰۰ تومان بیشتر از روز دوشنبه بود. با این حال، نکته عجیب‌تر، فاصله زیاد نرخ خرید این صرافی از رقم فروش بود. عدد ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومانی در مقابل نرخ خرید بیانگر آن بود که این صرافی ۲ هزار و ۲۰۰ تومان زیر نرخ فروش بازار، حاضر است که اقدام به خرید ارز کند.

از چنین فاصله‌ای می‌توان دو برداشت داشت. اول اینکه ممکن است بازارساز تصور داشته باشد که قیمت‌های بالای ۳۰ هزار تومان برای دلار ارزش خرید ندارد؛ در نتیجه بیشتر ترجیح می‌دهد نزدیک به نرخ بازار اقدام به فروش ارز خود کند، ولی تمایلی به خرید ارز ندارد. برداشت دیگر این است که صرافی‌های بانکی تصور می‌کنند، در شرایط فعلی افراد عادی زیادی حاضر به فروش دلار نیستند؛ از نگاه آنها در چنین شرایطی، بالا بردن نرخ خرید ممکن بود چنین تصوری را برای بازار ایجاد کند که ارقام فعلی نقاطی با ریسک بالا برای خرید ارز نیستند.

اگر قیمت دلار رو به سوی اعداد بالاتر داشته باشد، استراتژی بازارساژ در مورد پایین نگه داشتن نرخ خرید اشتباهی فاحش خواهد بود. با این حال، اگر قیمت ارز در آینده دچار کاهش شود، سیاست بازارساز در قیمت‌گذاری صرافی‌ها به درستی عمل کرده است.

logo-samandehi