قوانین سخت روسیه برای خروج شرکت‌های غربی

طبق قوانین موجود درباره خروج سرمایه از روسیه، شرکت‌هایی که این کشور را ترک می‌کنند موظفند دارایی‌های خود را با تخفیف ۵۰ درصدی بفروشند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد که شرکت‌های غربی که مایل به خروج از بازار روسیه هستند باید از قوانین تعیین‌شده توسط این کشور پیروی کنند.

وی تصریح کرد: روسیه خروج خارجی را ممنوع نخواهد کرد، اما بر رعایت مقررات خود پافشاری خواهد کرد.

پسکوف توضیح داد: با در نظر گرفتن شبه جنگی که غرب به صورت دسته جمعی علیه روسیه به راه انداخته است، قوانین ویژه‌ای برای شرکت‌های غربی که تحت فشار دولت های خود در حال خروج هستند، اعمال می‌شود. آنها از یک کمیسیون ویژه دولتی برای انجام این کار مجوز دریافت می‌کنند.

پسکوف گفت: البته یک خروج آزاد و بدون هیچ مانعی اکنون نمی‌تواند اتفاق بیفتد و کمیسیون به شدت در این موضوع اعمال قانون انجام می‌دهد.

وی در ادامه تأکید کرد که روسیه همچنان از سرمایه گذاری خارجی استقبال می‌کند و علاقه‌مند به همکاری با کسب و کارهای خارجی است و “آماده ایجاد شرایط راحت برای شرکت‌ها برای کار در اینجا است.”

به گفته این مقام روسی، بسیاری از شرکت‌های غربی هنوز در روسیه فعالیت می‌کنند و «کاملاً سودآور» هستند، اما روسیه نیازی ندارد کسی را مجبور به ماندن کند.

وی توضیح داد: بسیاری از سوله‌هایی که پس از خروج برخی شرکت‌ها در اینجا خالی می‌شوند، توسط شرکت‌های دیگر اشغال شده‌اند. و اگر شرکت‌های برخی کشورها (این کشور را) ترک کنند، آن‌ها از کشورهای دیگر علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

بسیاری از شرکت های بین المللی تحت فشار دولت های خود به دلیل تحریم های اعمال شده علیه مسکو پس از جنگ اوکراین مجبور به تجدید نظر درباره حضور خود در بازار روسیه شده‌اند.

با این حال، طبق جدیدترین داده‌های مؤسسه کی‌اس‌ای KSE، که حدود ۳۰۰۰ شرکت خارجی را که قبل از مارس ۲۰۲۲ در روسیه فعالیت می‌کردند، ردیابی می‌کند، کمتر از ۳۰۰ شرکت در واقع بازار این کشور را ترک کرده‌اند.

طبق قوانین موجود درباره خروج سرمایه از روسیه، شرکت‌هایی که این کشور را ترک می‌کنند موظفند دارایی‌های خود را با تخفیف ۵۰ درصدی بفروشند، آنها باید مجوز دولت را برای فروش دریافت کنند و حداقل ۱۰ درصد از نصف ارزش بازار دارایی‌های خود را در روسیه به دولت این کشور پرداخت کنند.

انتهای پیام/

logo-samandehi