قدرت نمایی دلار در برابر سایر ارزها

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی درباره بحث تقویت دلار برابر یورو در سال آینده میلادی و پیش بینی برهم خوردن معادلات اقتصادی در پی آن، گفت: چنین تحلیلی به برخورداری از اطلاعات بین المللی بسیار غنی نیازمند است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، سعید لیلاز افزود: این روزها دلار به قوی ترین وضعیت خود در ۲۰ سال گذشته در برابر سایر ارزها رسیده و هرگز اینقدر قدرتمند نبوده است.
وی گفت: هنوز برآوردی از تاثیر رفتار آینده رییس جمهوری منتخب امریکا بر دلار نداریم اما به شخصه حدس می زنم همانند دوران رییس جمهوری «ریگان» که از افزایش کسری بودجه به عنوان حربه ای برای تقویت تحولات عمرانی در این کشور بهره برد، «دونالد ترامپ» نیز برای پوشش هر چه بیشتر هزینه ها به کاهش قیمت دلار بپردازد.
لیلاز اضافه کرد: مطالعات نشان داده است هر یک درصد کسری بودجه دولت آمریکا، ۲۰۰ میلیارد دلار منابع برای دولت این کشور ایجاد می کند؛ در حالی که کسری کنونی بودجه ایالات متحده ۲٫۵ تا سه درصد تولید ناخالص داخلی آمریکاست.
این کارشناس مسائل اقتصادی اعلام کرد رشد ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره بانکی توسط فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) در هفته های گذشته با هدف جلوگیری از افزایش نرخ تورم انجام شده است.
وی گفت: به هر روی، مقوله تقویت دلار برابر یورو مساله ای پیچیده و پیش بینی آن دشوار است و به راحتی نمی توان در این زمینه ابراز نظر کرد.
به نوشته ایرنا، قیمت دلار آمریکا از یک ماه گذشته در بازار آزاد روند افزایشی داشته است.

logo-samandehi