فروش گسترده در بازار طلا

سرمایه گذاران فلزات ارزشمند روز جمعه از سقوط چهار درصدی قیمت طلا و ریزش ۱۰ درصدی قیمت نقره ناامید شدند.

تحلیلگران در گفت و گو با کیتکونیوز اظهار کردند: رشد بازده اوراق خزانه آمریکا و دلار عامل اصلی ریزش قیمت در بازار فلزات ارزشمند بود.

بهای هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار کامکس آمریکا روز جمعه بیش از ۸۰ دلار معادل ۴.۱ درصد سقوط کرد و در ۱۸۳۵ دلار و ۴۰ سنت بسته شد. همزمان بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به بالای ۱.۱ درصد صعود کرد.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، در حال حاضر رشد بازده اوراق خزانه، تقاضا برای دلار را تقویت کرده و باعث فروش گسترده در بازار طلا شده است. علاقه زیادی در میان سرمایه گذاران موسسه ای برای فاصله گرفتن از طلا وجود دارد و همچنین این ترس بزرگ وجود دارد که موجودی صندوقهای  ETF با موفقیت بشتر جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا در مهار پاندمی کووید ۱۹ کاهش پیدا خواهد کرد. طلا شاهد فروش فنی شدیدی است. ادوارد مویا با اشاره به این که بازار طلا ممکن است در روزهای آینده شاهد نوسان ۱۰۰ دلاری قیمتها باشد، به سرمایه گذاران توصیه کرد به دلار آمریکا توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: در وال استریت این دیدگاه وجود داشت که با خودداری بانک مرکزی آمریکا از افزایش نرخهای بهره به این زودی، ضعف ارزش دلار عمیقتر خواهد شد اما آنچه که مشاهده کردیم، بهبود ارزش دلار بود که معاملات طلا را متاثر کرد.

دورنمای اقتصادی بسیار مبهم مانده و در بحبوحه قرنطینه های سخت گیرانه و آمار بالای قربانیان کووید ۱۹، آمریکا کاهش ۱۴۰ هزار شغل در دسامبر را گزارش کرد.

پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکو متالز اظهار کرد: در حال حاضر دو عامل موثر در ریزش قیمت طلا وجود داشته که شامل رشد بازده اوراق قرضه و مصائب اقتصاد است. این امر باعث فروش و فرار به سمت نقدینگی شده است. آمار اشتغال روز جمعه نشان داد که اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست امسال ممکن است با مشکلاتی روبرو شود. واکنش معمول بازار به اخبار اقتصادی بد، حرکت به سمت نقدینگی است. پول از بازار طلا خارج شد و به سمت بازارهای سهام یا اوراق قرضه رفت. همچنین عرضه واکسن ضعیفتر از انتظارات قبلی بوده و به جای بهبود، بدتر شده است.

logo-samandehi