فاصله گرفتن طلا از کانال ۱۷۰۰دلاری/ تاثیر پیش‌بینی‌های اقتصادی بر افزایش قیمت فلزات گرانبها

قیمت‌های آتی طلا و نقره در آغاز معاملات روز گذشته در ایالات متحده روند افزایشی در پیش گرفت. برخی از پوشش‌های کوتاه مدت در بازارهای آتی و انجام معاملات قابل قبول در بازارهای نقدی، موجب شد تا قیمت آتی طلا از کف پنج و نیم ماه گذشته به کف قیمت پنج ماه گذشته برسد، نقره اما در کف قیمتی ۹ هفته گذشته باقی ماند.

معاملات آتی طلای فوریه با آغاز یک روند افزایشی نسبت به روز دوشنبه به قیمت ۱۸۱۵٫۴۰ دلار و نقره آتی مارس به قیمت ۲۴٫۰۸ دلار در اونس در بازار کومکس نیویورک معامله شد.

بازارهای جهانی سهام در طول روز گذشته عمدتا روند صعودی داشتند، سه شاخص اصلی سهام در بازارهای ایالات متحده نیز روز معاملاتی را افزایشی به پایان رساندند. در میانه اخبار منتشر شده در طول روز گذشته، بر اساس پیش‌بینی‌های سال ۲۰۲۱ اندیشکده OECD مستقر در پاریس میزان رشد اقتصادی جهان به ۴٫۲ درصد خواهد رسید، این در حالی است که این اندیشکده پیشتر رشد اقتصادی ۵ درصدی پیش‌بینی می‌کرد. این موسسه همچنین رشد اقتصادی ایالات متحده را در سال ۲۰۲۱ از پیش بینی قبلی خود که ۴ درصد بود به ۳٫۲ درصد و رشد منطق یورو را از ۵٫۱ به ۳٫۶ درصد کاهش داده است. در همین حال شاخص قیمت مصرف کننده منطقه یورو در ماه نوامبر نسبت به اکتبر کاهش ۰٫۳ درصدی داشت که البته مطابق با انتظارات بازار بود.

یکی از ویژگی‌های بازارهای مالی در روزهای اخیر افزایش قیمت قابل توجه بیت‌کوین است که در هفته جاری به مرز ۲۰ هزار دلار هم نزدیک شد. برخی از معامله گران بر این باورند که بیت‌کوین را باید طلای جدید نام گذاشت. عنوانی که طرفداران و مخالفانی به همراه داشته است. به طور کلی تاریخچه بازارها بیانگر آن است که حرکت شدید روزانه قیمت بیت‌کوین دستیابی به یک قله جدید و ثبت رکوردهای تازه را نوید می‌دهد.

logo-samandehi