عوامل موثر درشکل گیری غیر منطقی نرخ ارز

به گفته یک کارشناس بازار ارز در پی نوسان نرخ ارز در هفته‌های اخیر، معاملات مختلفی از جمله معاملات فردایی در سبزه میدان با حجمی بالا و بدون هیچ آمار شفاف، نظارت و قوانینی تضمین شده انجام می‌شود و این یکی از عوامل شکل گیری غیر منطقی نرخ ارز است؛ در این بین همچنان در راه‌اندازی بازار آتی ارز تعلل صورت می‌گیرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،ابوذر نجمی بزرگترین دغدغه شرکت‌های بازرگانی و تولیدکنندگان را نوسان نرخ ارز دانست و گفت: پارامترهای موجود نشان می‌دهد طی سال آینده ریسک نرخ ارز جدی تر هم خواهد شد، بر همین اساس راه‌اندازی بازار آتی ارز برای پوشش این ریسک ضروری است و نیازی نیست که حتما منتظر تک نرخی شدن بازار ارز باشیم.
وی ادامه داد: از سویی بیش از یکسال گذشته بود که در پس مصوبه شورای عالی بورس، زیر ساخت‌های راه‌اندازی بازار آتی ارز از سوی بورس کالا فراهم شد، اما متاسفانه به دلیل تعلل بانک مرکزی این بازار مسکوت ماند و طی همین مدت بازرگانان و سرمایه گذاران زیادی با توجه به تهدید نوسان نرخ ارز، فرصت‌های خود را از دست داده اند.
نجمی گفت: بر این اساس راه‌اندازی بازار آتی ارز در شرایط فعلی می‌تواند موقعیت مناسبی برای اقتصاد ایران فراهم آورد و اگر این بازار راه اندازی شود فضای جدید برای بازار ارز و در نتیجه فرصتی برای پوشش ریسک شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران به وجود خواهد آمد.
این کارشناس بازار ارز و سرمایه اضافه کرد: بانک مرکزی باید به عنوان متولی بازار ارز، حمایت کننده اصلی بازار مشتقه ارزی باشد تا پس از راه‌اندازی، نقش نظارت بر عملیات این بازار را ایفا کند، اما طی ماه‌های گذشته مشاهده می‌کنیم که بانک مرکزی اقدامی عملی برای تحقق این بازار انجام نداده است.
وی در ادامه به افزایش حجم معاملات فردایی در بازار غیر رسمی اشاره کرد و گفت: در چند سالی که بازار ارز نوسان‌های شدیدی را تجربه کرد، بازارهای مختلف صدمات زیادی به این بازار و به تبع فعالان اقتصادی وارد کرده است، در صورتی که اگر بازار آتی ارز زودتر از اینها و مانند همه دنیا طراحی و راه اندازی می‌شد می‌توانست بسیاری از مشکلات را رفع کند.
به گفته نجمی، در حال حاضر در سبزه میدان و بازارهای این چنینی، حجم معاملات مختلف ارز از جمله فردایی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و از آنجا در این بازارها، هیچ قوانین و مقرراتی مدونی وجود ندارد، بازار ارز مسیر خود را به شکل غیر منطقی دنبال می کند.
وی معتقد است: برای شروع معاملات آتی ارز، بهتر است معاملات با ارز محدودی آغاز و رفته رفته به بزرگ شدن این بازار کمک کند تا همه فعالان اقتصادی در جریان نحوه معاملات و چگونگی پوشش نوسانات نرخ ارز از طریق این بازار مالی قرار بگیرند.
به نوشته ایسنا،این کارشناس بازار ارز در پایان تاکید کرد: راه‌اندازی بازار آتی ارز در شرایط فعلی ضروری است و نیازی به تک نرخی شدن ارز وجود ندارد؛ نباید فرصت ها را از دست دهیم و همزمان با ایجاد این بازار و برداشته شدن کامل محدودیت‌های بین‌المللی، مسیرها برای جذابیت و اطمینان به شفافیت قیمتی برای معامله گران ایجاد خواهد کرد.

logo-samandehi