عواملی که به نفع طلا عمل می کنند

در حالی که روند صعودی قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا و نگرانی های سیاسی همچنان ادامه داشته است، رونالد پیتر استوفرل تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ای جی در گزارشی تاکید کرده است که سرمایه گذاران خطر وقوع رکود اقتصادی یا رکود تورمی در آمریکا را نادیده گرفته اند، عاملی که می تواند به نفع قیمت جهانی طلا شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز،وی در ادامه تصریح کرد: خطر وقوع رکود اقتصادی در آمریکا به شدت افزایش یافته است، یا رکود تورمی که رشد اقتصادی کاهش می یابد ولی تورم با افزایش روبرو خواهد شد.
این تحلیلگر اقتصادی گفت: پایین نگه داشتن طولانی نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا ریسک وقوع رکود یا رکود تورمی را به شدت افزایش داده است. افزایش مصنوعی و غیر واقعی شاخص سهام در ماه های گذشته نیز می تواند بسیاری از سرمایه گذاران را گمراه کند. در صورتی که حباب قیمتی در بازار سهام شکسته شود، تقاضا برای طلا در بازارهای بین المللی با رشد چشمگیری روبرو خواهد شد.
وی افزود: سه ماه پایانی ۲۰۱۶ میلادی دوره ناامید کننده ای برای طلا بود و این فلز گرانبها بخش زیادی از افزایش قیمت در ماه های گذشته را از دست داد ولی با آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی بار دیگر رونق به بازار طلا بازگشته است. قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است.
گرچه برخی تحلیلگران اقتصادی این موسسه بر این باورند که پیش بینی افزایش قیمت طلا به بیش از ۲۳۰۰ دلار تا ۲۰۱۸ میلادی بیش از حد خوش بینانه است ولی پیش بینی می کنند که روند صعودی قیمت طلا همچنان ادامه خواهد یافت.
موسسه ای جی ۳ سناریو را برای قیمت طلا در ماه های آینده معرفی کرده است: اگر رشد اقتصادی آمریکا بالاتر از ۳ درصد و تورم زیر ۳ درصد باشد، قیمت طلا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار خواهد بود، سناریوی دیگر این است که رشد اقتصادی آمریکا حدود ۳ درصد و تورم بین یک تا ۳ درصد باشد، در این صورت قیمت طلا بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار است و سناریوی سوم اینکه رشد اقتصادی بالاتر از ۳ درصد و تورم نیز بیش از ۳ درصد باشد که در این صورت قیمت طلا به بیش از ۱۴۰۰ تا ۲۳۰۰ دلار خواهد رسید.
به نوشته طلا،در صورتی که اقتصاد آمریکا با رکود روبرو شود یا تورم به شدت افزایش یابد، قیمت طلا به بیش از ۱۸۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار خواهد رسید.

logo-samandehi