علت افت نرخ ارز در روزهای اخیر چه بود؟

#نرخ #دلار در #بازار #تهران طی هفته اخیر عقب‌نشینی ۴۵/ ۲ درصدی را تجربه کرد. #شاخص #ارزی کشور از ابتدای هفته گذشته معاملات را زیر مرز ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز کرد و در آخرین روز کاری هفته به ۱۱ هزار و ۱۴۰ تومان رسید.

گسترش‌نیوز: به این ترتیب نرخ دلار ۲۸۰ تومان افت هفتگی را تجربه کرد. بسیاری از تحلیلگران افزایش فروش فنی به دلیل خروج نرخ دلار از محدوده ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان و ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان را علت افت نرخ این ارز دانستند. دلار از اواخر شهریور در این محدوده قیمتی محبوس بود و #نوسانات کمی را تجربه می‌کرد.

 

اگرچه طی ماه‌های اخیر کاهش حساسیت نرخ #ارز به اخبار غیراقتصادی مشاهده شد، می‌توان گمان کرد تصویب یا عدم تصویب لوایح مرتبط با FATF و همچنین تداوم کاهش تعهدات برجامی ایران از متغیرهای تاثیرگذار بر شاخص ارزی کشور باشند.

عقبگرد ۳ درصدی سکه

قیمت هر سکه طرح جدید در آخرین روز کاری هفته قبل به ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید. از این رو عقب‌نشینی بهای #سکه در مقیاس هفتگی به ۳ درصد رسید.

سقوط نرخ فلز گرانبهای داخلی به کف ۱۰ ماهه عمدتا در پی کاهش نرخ #دلار اتفاق افتاد. همچنین نرخ طلا در بازار جهانی که تا پنج‌شنبه گذشته زیر سطح ۱۵۰۰ دلار تثبیت شده بود؛ عاملی دیگر برای افت نرخ سکه بود. برخی از تحلیلگران کاهش تقاضای مصرفی سکه در بازار را نیز بر کاهش نرخ این کالا موثر می‌دانند.

عده‌ای دیگر نیز معتقدند قرار گرفتن سکه بر مدار نزولی در کنار کاهش نوسانات قیمتی آن موجب کاهش تقاضای سفته‌بازی فلز گرانبهای داخلی شده است. دیروز طلای جهانی صعود بیش از یک درصدی نرخ را تجربه کرد. به این ترتیب بازگشایی افزایشی بازار سکه در شنبه دور از انتظار نخواهد بود.

صعود پرقدرت طلا بر فراز مرز ۱۵۰۰ دلار

 

هر اونس طلا در بازار جهانی تا ساعت ۱۶ جمعه به ۱۵۱۳ دلار رسید. به این ترتیب #بازار جهانی طلا در آستانه ثبت بهترین رشد در پنج هفته اخیر قرار گرفت. داده‌های ضعیف کالاهای سرمایه‌ای #امریکا در روز پنج‌شنبه از مهم‌ترین حامیان #نرخ طلا بود.

همچنین آمارها از سریع‌ترین افت فعالیت‌های تولیدی ژاپن در سه سال اخیر خبر داده‌اند. از این رو افزایش نگرانی‌ها از وضع اقتصاد جهانی، روز گذشته طلا را به بالای مرز روانی ۱۵۰۰ دلار کشاند. سیاست‌گذاران فدرال رزرو در نشست آخر هفته خود سرنوشت نرخ بهره امریکا را مشخص خواهند کرد. طبق آخرین آمار دیده‌بان CME احتمال کاهش ۲۵/ ۰ واحد درصدی نرخ بهره برای سومین بار متوالی به ۵/ ۹۳ درصد رسیده است.

#برگزیت که طی روزهای اخیر در #برزخ به سر می‌برد و همچنین روند مذاکرات #چین و #امریکا نیز تحت نظر فعالان بازار #طلا قرار دارد.

logo-samandehi