عرضه ریال قطر متوقف شد

در حالی که بحران دیپلماتیک پیش آمده در مورد قطر، داد و ستد ارز این کشور در آن سوی مرزها را با اختلال مواجه کرده، چند بانک انگلیسی اعلام کردند فروش ریال قطر را متوقف کرده اند.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،عربستان، امارات، بحرین و مصر در پنجم ماه ژوئن ضمن متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و همکاری با ایران، تمامی روابط دیپلماتیک و ارتباطات حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی خود را با دوحه قطع کردند.
در نتیجه این بحران، تجارت ریال قطر در آن سوی مرزها به نحو فزاینده ای دچار آشفتگی و غیرقابل نقد شدن گشته و این موجب افزایش ریسک برای بانک ها شده است.
سخنگوی گروه بانکی لویدز انگلیس در این باره گفت: یک «تامین کننده ثالث» که خدمات مبادلات ارزی این بانک را مدیریت می کند از ۲۱ ژوئن داد و ستد ریال قطر را متوقف کرده است.
وی افزود: «این ارز دیگر در بانک هایی نظیر لویدز بانک، بانک اسکاتلند و هالیفاکس، برای خرید و فروش در دسترس نیست.»
تسکو بانک انگلیس هم گفته که فروش ریال قطر را متوقف کرده، در حالی که به گفته یک منبع آگاه، بانک بارکلیز هم داد و ستد ریال را برای مشتریان خرد متوقف ساخته، اما خدمات دهی به شرکت های بزرگ را ادامه می دهد. رویال بانک اسکاتلند نیز گفته داد و ستد ریال را برای مشتریان خرد متوقف کرده است.
به نوشته باشگاه خبرنگاران ،بانک هایی از ۴ کشور عربی که کلیه روابطشان را با قطر قطع کرده اند، اوایل ماه گذشته میلادی تراکنش های خود به ریال را کاهش دادند یا قطع کردند. چند کشور دیگر نیز از این اقدام پیروی کرده اند.
اما برخی بانک های بزرگ بین المللی به داد و ستد ریال ادامه می دهند. سخنگوی بانک اچ اس بی سی دیروز گفت، این بانک همچنان به مشتریانش ریال عرضه می کند.

logo-samandehi