عدم قطعیت قیمت طلا

به گزارش اکوایران، قیمت طلا طی یک هفته گذشته در مقایسه با هفته پیشین خود که دچار کاهش شده بود، با رشد همراه بود. نقطه قوت افزایش قیمت طلا، نظرسنجی مربوط به «شاخص تولید امپایر استیت» بود که نشان داد صنعت آمریکا به شکل غیرقابل انتظاری مقاوم و قوی باقی مانده است.

تازه‌ترین نظرسنجی سایت کیتکو درباره قیمت طلا نشان می‌دهد بدبینی هفته گذشته نسبت به قیمت طلا کاهش یافته و سرمایه‌گذاران خرد معتقدند قیمت طلا در هفته آینده کمی صعودی خواهد بود؛ با این حال، تحلیل‌گران بازار به دیدگاه محتاطانه خود نسبت به قیمت طلا بازگشته‌اند.

یکی از تحلیل‌گران نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته آینده خوش‌بین است و گفته که با دقت روند تغییر ارزش دلار آمریکا را ارزیابی می‌کند تا مسیر کوتاه‌مدت طلا مشخص شود.

از سوی دیگر، «دنیل پاویلونیس» – کارگزار ارشد کالا – معتقد است قیمت طلا در روزهای آینده کاهش می‌یابد. این تحلیل‌گر گفته: «فکر می‌کنم هفته آینده شاهد کاهش قیمت طلا باشیم. قیمت طلا در یک محدوده‌ گیر افتاده است؛ ارزش این فلز گران‌بها از دو هزار دلار فراتر نمی‌رود و به کمتر از ۱۹۰۰ دلار نیز سقوط نمی‌کند و دقیقا در میانه این محدوده نوسان دارد.»

پاویلونیس همچنین اعلام کرد که انتظار نداشت قیمت طلا در روز جمعه (۲۴ شهریور) بالا باشد و از این اتفاق متعجب شده است. این تحلیل‌گر در ادامه صحبت‌های خود گفت: «اگر به وضعیت اوراق قرضه نگاه کنید، شاهد افزایش قابل توجه ارزش آن‌ها هستید؛ اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا روز جمعه شاهد یک رکورد در افزایش ارزش بود. ارزش اوراق قرضه ۲ ساله هم در بالاترین سطح خود قرار دارد. اوراق قرضه ۳۰ ساله با وضعیت بسیار مثبتی روبه‌روست. بنابراین وقتی شاهد این هستیم که اوراق قرضه ۱۰ ساله در حال عبور از رکوردهای پیشین خود از نظر ارزش است، می‌توانیم شاهد کاهش نسبی قیمت طلا باشیم. همچنین با توجه به افزایش قیمت نفت خام، نرخ بهره می‌تواند افزایش یابد و همین امر باعث قوت گرفتن ارزش دلار و افت بهای طلا می‌شود.»

در این هفته ۱۲ تحلیل‌گر وال استریت در نظرسنجی کیتکو درباره قیمت طلا شرکت کردند و پیش‌بینی‌ آن‌ها به شکل مساوی تقسیم شد؛ به عبارت دیگر، این تحلیل‌گران در سه بخش «افزایش»، «کاهش» و «تغییر نکردن» قیمت طلا در هفته آینده (منتهی به ۳۱ شهریور) حق رأی داشتند و هر بخش توانست ۳۳ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

در بخش نظرسنجی‌های آنلاین سایت کیتکو، ۴۱۵ نفر شرکت کردند و ۴۳ درصد آن‌ها معتقد بودند قیمت طلا در هفته آینده افزایش می‌یابد؛ همچنین ۳۸ درصد انتظار داشتند قیمت طلا در هفته آتی کاهش یابد. باقی شرکت‌کنندگان معادل ۱۹ درصد رأی‌دهندگان، معتقد بودند قیمت این فلز گران‌بها دچار تغییر نمی‌شود.

سرمایه‌گذاران خرد انتظار دارند طلا در هفته آینده، ۱۹۲۴ دلار به ازای هر اونس معامله شود.

logo-samandehi