طلا سال ۲۰۱۷ را امیدوارانه شروع کرد

فلز زرد سال جدید میلادی را با رشدی خوب آغاز کرد. اونس طلا که در پایان سال ۲۰۱۶ روی قیمت ۱۱۵۱ دلار ایستاده بود، نخستین هفته سال ۲۰۱۷ را با بهای ۱۱۷۲ دلار به پایان برد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، رشد ۲۱ دلاری ۴ روزه گذشته به معنای استارت ۸/ ۱ درصدی اونس در گام ابتدایی سال بود که امید به ادامه ژانویه را تقویت کرده است. نظرسنجی‌های کیتکو نشان می‌دهد که هم سرمایه‌گذاران خرد و هم کارشناسان حرفه‌ای انتظار رشد قیمت‌های طلا را در هفته جدید کاری دارند. پیش از آغاز هفته دوم، مرور رویدادهای نخستین روزهای کاری سال ۲۰۱۷ خواندنی است.

آغاز ژانویه
با تعطیلی دوشنبه، هفته کاری گذشته از روز سه‌شنبه آغاز شد. اونس روز سه‌شنبه در حالی تا بهای ۱۱۵۸ دلار رشد کرد که فشار دلار بر آن قابل توجه بود، اما یک عامل کمکی، افت شاخص‌های بورس در نیمه دوم روز بود. بازارهای آسیا و اروپا سال را خوب آغاز کردند، ولی بازارهای آمریکا پس از رشد اولیه، تضعیف شدند. این ضعف، خرید طلا را افزایش داد. با این همه، نفت هم با افت خود بر طلا فشار وارد کرد تا رشد طلا به اسم عوامل داخلی بازار فلزهای گرانبها تمام شود.
اونس روز چهارشنبه هم تا قیمت ۱۱۶۳ دلار بالا رفت. رشد ۵ دلاری روز دوم عمدتا ناشی از پایان موقعیت فروش برخی از معامله‌گران همزمان با تضعیف شاخص دلار بود. تعدیل روند دلار در این روز بسیاری از بازارها را متاثر کرد، اما خبر مهم‌تر که خود در بازار ارز روندساز بود، انتشار صورت‌جلسه نشست دسامبر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو بود. صورت‌جلسه بانک مرکزی آمریکا نشان می‌دهد که هنوز درباره سیاست پولی این نهاد ابهام وجود دارد. با اینکه این بانک اواخر سال گذشته میلادی به احتمال ۳ بار افزایش نرخ بهره وجوه فدرال در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد، متن صورت‌جلسه نشان می‌دهد که هنوز هیچ چیز قطعی نیست. با این ابهام تازه، شاخص دلار تضعیف شد و طلا قوت گرفت. به این ترتیب، اونس روز چهارشنبه به اوج یک ماهه رفت.
اونس فلز زرد پنج‌شنبه ۱۷ دلار رشد را تجربه کرد و به اوج یک ماهه تازه‌ای رفت. قیمت نهایی این روز ۱۱۸۰ دلار بود. دلیل این رشد، هضم بیشتر صورت‌جلسه روز چهارشنبه بود. شاخص دلار که سه‌شنبه اوج ۱۳ ساله را به خود دیده بود، پنج‌شنبه شاهد عقب‌نشینی اصلاحی شد. مساله‌ای که بازارها در این روز بر آن متمرکز بودند اشاره اعضای کمیته به چالش‌هایی بود که تقویت بیشتر دلار می‌تواند برای رشد ایجاد کند. مهم‌تر آنکه اعضای کمیته اشاره‌ای هم به روی کار آمدن دولت تازه آمریکا و سیاست‌های پیشنهادی دونالد ترامپ کرده بودند. پنج‌شنبه همزمان با افت شاخص دلار، بهای نفت خام هم رشد کرد تا هر دو عامل خارجی مهم در بازار فلزهای گرانبها به نفع طلا کار کرده باشند.
به نوشته دنیای اقتصاد،اونس روز جمعه را با بهایی کمتر از بهای روز قبل شروع کرد و در نهایت روی قیمت ۱۱۷۲ دلار ایستاد، با این همه رشد هفتگی خود را حفظ کرد. صبح جمعه با آنکه متن صورت‌جلسه فدرال رزرو همچنان مورد توجه بود، انتظار معامله‌گران برای انتشار داده‌های خوب از بازار کار آمریکا دلار را افزایشی و طلا را کاهشی کرد. با انتشار داده‌های بد از بازار کار آمریکا، طلا توان رشد داشت، اما سودگیری معامله‌گران از اوج پنج‌شنبه، طلا را تحت فشار نگه داشت. وضعیت خوب بازارهای سهام هم در افت طلا موثر بودند. صبح جمعه، بورس‌های جهان نزدیک اوج ۵/ ۱ ساله نوسان می‌کردند. براساس داده‌های دولت آمریکا، ایالات‌‌متحده در دسامبر ۲۰۱۶ معادل ۱۵۶ هزار شغل ایجاد کرده است، البته نرخ بیکاری آمریکا به ۷/ ۴درصد رشد کرده است. اما مهم‌تر اینکه حداقل حقوق ۴/ ۰ درصد رشد داشته است. داده‌های بد اشتغال‌زایی می‌توانست دلار را تضعیف کند، اما داده‌های خوب حداقل دستمزد باعث رشد شاخص دلار شد و طلا هم گرفتار عوامل داخلی ماند.

ادامه ژانویه
با رشد حدودا ۲ درصدی ارزش اونس طلا در هفته ابتدایی سال ۲۰۱۷، امید به ادامه رشد طلا در ماه ژانویه تشدید شده است. ماه ژانویه عموما ماه خوبی برای فلز زرد است. در تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو از مخاطبان که در مورد روند هفته دوم ژانویه ۲۰۱۷ سوال پرسیده، ۱۶ تحلیلگر شرکت کرده‌اند که از این میان ۱۲ نفر معادل ۷۵ درصد، افزایش و ۲ نفر معادل ۱۹ درصد، کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند، یک نفر هم نظری خنثی داشته است. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو هم که بازتاب‌دهنده نگرش سرمایه‌گذاران خرد است، ۱۰۰۷ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۵۴۲ نفر معادل ۵۴ درصد، افزایش و ۳۷۸ نفر معادل ۳۸ درصد، کاهش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. ۸۷ نفر هم نظری خنثی داشته‌اند.
علاوه‌بر نفع سنتی‌ که ژانویه به طلا می‌رساند، تجدید ابهام درباره سیاست پولی آمریکا هم می‌تواند یار طلا باشد. همان‌طور که اشاره شد چهارشنبه، صورت جلسه نشست قبلی بانک مرکزی آمریکا منتشر شد که نگرانی درباره ادامه تقویت دلار قوی را نشان می‌داد و جمعه نیز داده‌های بدی از بازار کار آمریکا منتشر شد. به این ترتیب، روند انقباض پولی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان دوباره در ‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. البته چارلز ایوانز، رئیس فدرال‌رزرو شیکاگو روز جمعه گفت که بانک مرکزی آمریکا می‌تواند امسال نرخ‌های بهره را ۳ بار افزایش دهد.

logo-samandehi