طلا با افزایش قیمت دلار ضرر می کند

تئوری های اقتصادی این گونه بیان می کند که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا می تواند موجب تقویت ارزش دلار شده و این مساله به ضرر تقاضا و قیمت جهانی طلا شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ، فدرال رزرو آمریکا در ماه های گذشته ۳ بار نرخ بهره را افزایش داده ولی در این مدت قیمت جهانی طلا نیز با رشد نسبی روبرو شده است.
قیمت طلا از ۱۴ دسامبر ۲۰۱۶ که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش داد با رشد ۷ درصدی روبرو شده است. قیمت طلا در دو ماه پس از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی نیز با رشد ۱۳ درصدی همراه شد.
قیمت طلا پس از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ژوئن ۲۰۰۶ میلادی نیز بیش از ۶ درصد افزایش یافت.
این بار سیاست های جنجالی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا داشته است. نگرانی های مربوط به سیاست های دولت آمریکا از زمان برگزاری انتخابات نوامبر تاکنون تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است.
ترامپ قول داده است تا مالیات شرکتها را کاهش داده و میلیاردها دلار در پروژه های زیرساختی سرمایه گذاری کند.
فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر نرخ بهره را افزایش داد و این مساله موجب شد تا قیمت طلا بار دیگر با افزایش روبرو شود.
اوله هانسن تحلیلگر ارشد بانک ساکسو تاکید کرد: بازارهای بین المللی منتظر برگزاری نشست مارس فدرال رزرو است. این بار تمرکز زیادی روی سیاست های مالی و اقتصادی دولت ترامپ است.
سرمایه گذاران بین المللی طی ماه جاری ۴۴ تن طلا خریداری کرده اند. آغاز سال جدید چینی هم تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا داشته است.
به نظر می رسد با روشن شدن سیاست های اقتصادی و مالی دولت ترامپ در ماه های آینده بهتر بتوان نسبت به روند قیمت جهانی طلا و ارزش دلار اظهار نظر کرد.
به نوشته سایت طلا ،نااطمینانی های سیاسی در اروپا می تواند موجب افزایش تقاضا برای طلا شود. انتخابات آلمان، فرانسه و هلند در پیش است. بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا آماده می شود. وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی نیز می تواند تاثیر زیادی بر قیمت طلا داشته باشد.

logo-samandehi