طلای جهانی سقوط کرد

طلای جهانی پس از ریزش چشمگیر روز گذشته، در معاملات روز پنج شنبه ثابت بود و نزدیک به پایین‌ترین رکورد یک هفته و نیم گذشته ایستاد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۱۹۸.۲۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه به ۱۱۹۲.۷۴ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین قیمت از ۱۳ ژانویه بود.
در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه تغییر چندانی نداشت و ۱۱۹۸.۳۰ دلار بود. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۱۳ دلار یا ۱.۱ درصد کاهش یافت و در ۱۱۹۷.۸۰ دلار بسته شد.
به گفته ادوارد مایر، تحلیلگر INTL FCStone، صعود بازار سهام آمریکا تاثیر مثبت کاهش ارزش دلار برای طلا را خنثی کرد. انتظار می رود طلا با ادامه روند صعود بازار سهام آمریکا که در بازارهای جهانی منعکس خواهد شد، با فشار فروش بیشتری روبرو شود.
شاخص داوجونز اینداستریال اوریج روز چهارشنبه تحت تاثیر درآمدهای قوی شرکتهای آمریکایی، برای نخستین بار در بالای ۲۰۰۰۰ واحد بسته شد.
بازارهای سهام آسیا روز پنج شنبه صعود روز گذشته وال استریت را دنبال کردند و در سطح بالاتری ایستادند.
با این همه بازارهای ارزی به سیاستهای تجاری حمایت گرایانه رییس جمهور جدید آمریکا و تاثیر منفی آن بر دلار معطوف شده اند.
شاخص دلار که این ارز را در برابر سبدی از ارزهای بزرگ دنبال می کند، روز پنج شنبه ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۹۹.۸۴۶ واحد رسید.
به گفته دانیل هاینس، استراتژیست ارشد کالا در گروه بانکی ANZ، طلا از تقاضا برای خرید داراییهای مطمئن در بحبوحه ضعیف شدن ارزش دلار مورد حمایت قرار گرفته است. ابهام سیاسی هم در اوایل سال ۲۰۱۷ تشدید شده و ریسک پذیری را در بازارها کاهش داده است.
بر اساس گزارش رویترز، طلا تحت تاثیر نگرانیها نسبت به سیاستهای ترامپ، اوایل هفته جاری به بالاترین سطح در دو ماه گذشته صعود کرده بود و از رکورد قیمت پایین اواسط دسامبر، حدود هفت درصد رشد کرده است.
با این همه تقاضا برای خرید طلای فیزیکی در هند به دلیل قیمتهای بالاتر ضعیف شد در حالیکه تقاضای خرید در چین با نزدیک شدن به زمان تعطیلات سال نوی چینی کاهش یافته است.
به نوشته ایسنا،ذخایر طلای “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، روز سه شنبه ۰.۶۳ درصد کاهش یافت و به ۸۰۴.۱۱ تن رسید.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد اُفت کرد و به ۱۶.۹۱ دلار رسید. هر اونس پلاتین ثابت بود و در ۹۷۸.۱۰ دلار ایستاد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۷۲۷.۵۰ دلار معامله شد.

logo-samandehi