ضرر سنگین بزرگترین صندوق مالی جهان از بورس بازی!

صندوق سرمایه گذاری نروژ از زیان ۲۱ میلیارد دلاری خود به دلیل نوسانات بازار خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، نوسانات زیاد بازارهای بورسی در ماه های اخیر باعث زیان سنگین صندوق های سرمایه گذاری شده است تا جایی که طبق اعلام صندوق سرمایه گذاری نروژ، تنها در شش ماه نخست امسال این صندوق متحمل زیان ۱۸۸ میلیارد کرونی ( ۲۱.۳ میلیارد دلاری) شده است که معادل ۳.۴ درصد از کل سرمایه گذاری این صندوق است.

تروند گرانده- مدیر بخش سرمایه گذاری این صندوق گفت: طی دوره گذشته شاهد نوسانات بسیار شدیدی در بازارهای مالی بودیم و دیدیم که چگونه شیوع کرونا، موج خوش بینی ایجاد شده در ابتدای سال را به خاکستر تبدیل کرد. البته با توجه به سیاست های مالی و پولی تلاش شد تا جلوی زیان سنگین در بازار بورس گرفته شود.

صندوق سرمایه گذاری نروژ با ۱۰.۴ تریلیون کرون دارایی ( حدود دو تریلیون دلار)، بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری در جهان است که بخش اعظم دارایی های آن را سهام بورسی با ۶۹.۶ درصد کل دارایی ها تشکیل می دهد. ۲۷.۶ درصد دیگر دارایی ها به شکل دارایی های درآمدی و مابقی به شکل مستغلات است. منابع این صندوق از طریق درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز نروژ تامین می شود و منابع مالی آن یکی از حیاتی ترین زیرساخت های اقتصادی این کشور محسوب می شود.

بانک مرکزی نروژ در گزارشی جداگانه نسبت به آب رفتن ۲.۶ درصدی دارایی های خود هشدار داده و افزوده است که حفظ وضعیت تراز در صورت بانکی دشوار شده است. از زمان شیوع بحران کرونا تاکنون بورس های اروپایی به طور متوسط ۱۱.۷ درصد ریزش داشته اند در حالی که این رقم برای بورس های آسیایی تنها ۴.۶ درصد بوده است.

کاهش شدید قیمت نفت و گاز در بازارهای جهانی بر مشکلات مالی نروژی ها افزوده است با این حال طبق اعلام صندوق سرمایه گذاری نروژ انتظار می رود جریان معاملات در نیمه دوم سال تغییر کند و بازارها بار دیگر صعودی شوند.

logo-samandehi