صعود قدرتمند طلا با باز شدن بازار

با آغاز روز دوشنبه و باز شدن بازار جهانی در کشور های اروپایی و آمریکا قیمت طلا شروع به رشد کرده و به بالای ۱۷۵۰ دلار رسید. در لحظه نوشتن این متن هر انس طلا ۱۷۵۴ دلار می باشد که در بالاترین میزان خود در هفته های اخیر قرار گرفته است.

به گزارش بنکر، هرچند کارشناسان انتظار افزایش قیمت طلا را داشتند و آن را پیش بینی کرده بودند ولی نگرانی هایی مبنی بر ناپایداری رشد قیمت هفته پیش و در نتیجه افت قیمت وجود داشت.

مهم ترین دلیل رشد قیمت طلا را می توان نگرانی بابت بالا رفتن آمار مبتلایان بیماری کووید-۱۹ و افزایش آمار مرگ ناشی از آن دانست. این موضوع می تواند اقتصاد جهانی را بار دیگر فلج کند و در نتیجه سرمایه گذاران برای فرار از عواقب آن به خرید طلا روی می آورند. البته نگرانی ها و احساسات دیگری مانند افزایش تنش های ژئوپلیتیک(سیاسی/جغرافیایی) نیز وجود دارد. چین و آمریکا به اوج تنش های خود طی ماه های گذشته رسیده اند و ترامپ تهدید به تحریم کامل چین کرده است. همچنین پکن در بیانیه ای گفته که حرکات و دخالت های آمریکا در امور داخلی چین را بی پاسخ نگذاشته و در نهایت ایالات متحده متضرر خواهد شد.

دلیل دیگر رشد قیمت را نیز می توان ضعف دلار آمریکا دانست که جا را برای رشد هرچه بیشتر طلا باز خواهد کرد. البته ضعف دلار آمریکا در افزایش قیمت های فعلی تاثیری جزئی تر دارد و احتمالا در آینده موثر تر خواهد بود.

logo-samandehi