صعود ادامه‌دار یورو در برابر دلار

بازار آزاد ارز روز پنج‌شنبه شاهد افزایش ۱۲تومانی قیمت یورو بود و کارشناسلان پیش‌بینی می‌کنند باتوجه به تحولات سیاسی بین‌المللی صعود یورو در برابر دلار ادامه‌دار خواهد بود.کاهش ریسک سیاسی در منطقه یورو و انتشار آمارهای مثبت اقتصادی و بهبود اوضاع بازارهای مالی می‌تواند موجب افزایش بیشتر ارزش یورو در برابر دلار امریکا شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به نظر می‌رسد بانک مرکزی اروپا نیز در شرایط کنونی تمایلی برای تغییر سیاست‌های پولی و نرخ بهره نخواهد داشت.  روند قیمت‌ها در بازار آزاد ارز و طلا به گونه‌یی بود که روز پنج‌شنبه شاهد افزایش اندک قیمت انواع سکه و همچنین دلار امریکا، یورو و پوند انگلیس بود.  صرافی‌های پایتخت نیز هر دلار امریکا را با یک تومان افزایش نسبت به روز چهارشنبه۳ هزار و ۷۵۸ تومان می‌فروختند. نرخ هر یورو با ۱۲ تومان رشد به ۴ هزار و ۱۸۲ تومان رسید و پوند انگلیس نیز با ۶ تومان ارتقا ۴ هزار و ۸۷۰ تومان معامله شد. در بازار آزاد قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۵۰۰تومان کاهش نسبت به روز چهارشنبه یک میلیون و ۲۰۶ هزار و ۱۰۰۰ تومان فروخته می‌شد.  با این حال قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۲ هزار تومان نسبت به روز چهارشنبه افزایش یافت و به یک‌میلیون و ۱۷۳هزار تومان رسید و نرخ نیم سکه شاهد رشدی ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی نسبت به روز چهارشنبه بود و با قیمت ۶۶۶ هزار تومان فروخته می‌شد.  در بازار آزاد قیمت ربع سکه با ۵۰۰ تومان افزایش و سکه گرمی با هزار تومان رشد به ترتیب ۳۸۰ هزار و ۵۰۰ و ۲۶۲ هزار تومان داد و ستد می‌شدند. همچنین هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با ۷۰ تومان افزایش نسبت به روز چهارشنبه ۱۱۳ هزار و ۴۹۴ تومان ارزش‌گذاری شده بود.  همچنین طبق آمار مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی، روز پنج‌شنبه قیمت دلار نسبت به روزچهارشنبه ۲ ریال رشد کرد همچنین قیمت یورو با ۵۸ ریال کاهش مواجه شد.  بانک مرکزی روز پنج‌شنبه نرخ رسمی ۳۹ ارز موجود در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که طبق آن ۱۵ ارز نسبت به روز چهارشنبه افزایش و ۱۹ ارز کاهش قیمت داشتند. همچنین قیمت پنج نوع ارز تغییری نداشت. بر این اساس نرخ دلار ۲ریال گران و نرخ یورو ۵۸ ریال ارزان شد.

 صعود یورو در برابر دلار ادامه‌دار خواهد بود
کاهش ریسک سیاسی در منطقه یورو و انتشار آمارهای مثبت اقتصادی و بهبود اوضاع بازارهای مالی می‌تواند موجب افزایش بیشتر ارزش یورو در برابر دلار امریکا شود. به نظر می‌رسد بانک مرکزی اروپا نیز در شرایط کنونی تمایلی برای تغییر سیاست‌های پولی و نرخ بهره نخواهد داشت.  در حالی که انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه و پیروزی ماکرون موجب تقویت فزاینده ارزش یورو در برابر دلار شده است، تحلیلگران استاندارد چارترد بانک بر این باورند که این روند صعودی ادامه خواهد یافت. پیش‌بینی ما این است که ارزش یورو در برابر دلار در سه ماه دوم امسال به‌طور میانگین افزایش خواهد یافت و هر یورو در برابر ۱٫۱۰ دلار مبادله خواهد شد، این نرخ برابری در سه ماه سوم امسال به ۱٫۱۱۱ دلار و در سه ماه چهارم امسال نیز به ۱٫۱۲ دلار خواهد رسید و کاهش ارزش دلار در برابر یورو تا ۶ماه نخست ۲۰۱۸ میلادی ادامه خواهد داشت.

 پیش‌بینی UBS از بازارهای جهانی طلا
موسسه UBS پیش‌بینی کرد که رشد تقاضای فیزیکی در بازارهای هند و چین مانع از افت قیمت جهانی طلا به کمتر از ۱۲۰۰ دلار در هر اونس خواهد شد. قیمت هر اونس طلا روز جمعه با ۰٫۲ درصد افزایش به بیش از ۱۲۲۶ دلار رسید قیمت طلا روز پنج‌شنبه نیز با افزایش ۰٫۵ درصدی روبه‌رو شده بود که این بهترین عملکرد قیمت طلا در یک ماه اخیر بوده است.  قیمت طلا به‌شدت در برابر نوسانات ارزش دلار و نرخ بهره واکنش نشان می‌دهد. شاخص ارزش دلار امریکا نیز با ۰٫۱ درصد کاهش به کمتر از ۹۹٫۵۷ واحد رسیده است.   تحلیلگران بر این باورند که قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت تحت تاثیر تحولات سیاسی بین‌المللی و انتشار آمارهای مهم اقتصادی امریکا منطقه یورو و چین نیز قرار خواهد داشت. تحلیل تکنیکال وانگ تائو نشان می‌دهد که قیمت طلا احتمالا در کوتاه‌مدت تا ۱۲۰۹ دلار در هر اونس کاهش یابد.

 برکناری رییس اف‌بی‌آی، دلار را ارزان کرد
به نوشته تعادل،نگرانی‌های سیاسی در امریکا پس از برکناری جیمز کومی رییس اف‌بی‌آی توسط دونالد ترامپ رییس‌جمهور موجب افزایش فشار بر ارزش دلار شده و این مساله در نهایت افزایش قیمت جهانی طلا را در پی داشته است.  دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا اخیرا رییس اف‌بی‌آی را برکنار کرده که این اقدام با انتقادات گسترده‌یی در محافل سیاسی داخلی این کشور روبه‌رو شده است. به نظر می‌رسد تحقیقات اف‌بی‌آی درباره ارتباط احتمالی روسیه با مقام‌های تیم ترامپ علت اصلی این اقدام بوده است. بارناباس گان تحلیلگر ارشد موسسه او سی بی‌سی در این باره تاکید کرد: هر چیزی که ترامپ می‌گوید و اقداماتی که انجام می‌دهد، تاثیر زیادی بر بازارهای بین‌المللی دارد و می‌تواند عامل مهمی برای روند قیمت طلا در کوتاه‌مدت باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: ولی به نظر من در ۶ماه دوم امسال این ارزش دلار امریکا و نرخ بهره خواهد بود که تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. پیش‌بینی من این است که فدرال رزرو ۲ بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد.
تازه‌ترین آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که تعداد مدعیان دریافت بیمه بیکاری در امریکا طی هفته گذشته با کاهش روبه‌رو شده است. شاخص قیمت تولید‌کننده در امریکا نیز طی ماه آوریل افزایش یافته است.

logo-samandehi