شوک طرح مالیاتی ترامپ در بورس‌های دنیا

موافقت نمایندگان مجلس سنا با طرح مالیاتی ترامپ، موجب افت شدید قیمت دلار و اوراق خزانه در آمریکا از یکسو و افزایش شاخص ها در بورس های دنیا شد.

به گزارش بانکداران ۲۴، موافقت ضمنی نمایندگان مجلس سنا با طرح مالیاتی ترامپ موجب رشد شاخص ها در بازار آمریکا و امید به رشد اقتصادی در بزرگترین اقتصاد دنیا شد. بر اساس این گزارش، شاخص یورو استاکس برای اولین بار در سه روز گذشته در پی رشد قیمت سهام شرکت های املاک و مستغلات با روند رو به رو همراه شد در حالی که شاخص های معاملاتی در بازار توکیو، هنگ کنگ و سیدنی در پی رشد شاخص اس اند پی آمریکا، روند صعودی به خود گرفتند.

رشد سیاسی بورس هند
از سویی دیگر، در بازرا هند، شایعات در خصوص بازگشت حزب ناندرا مودی به قدرت، موجب رشد شاخص های این کشور شد. در حالی که در آفریقا نیز خوش بینی به انتخاب سیریل رامافوزا، به عنوان رهبری جدید در این کشور شاخص های بازار را سبزپوش کرد. به این ترتیب، در بازارهای آسیایی شاخص یورواستاکس با رشد ۰.۷ درصدی همراه شد در حالی که شاخص فوتسی لندن ۰.۳ درصد مثبت شد.

افزیش شاخص بورس های آلمان و ژاپن
به نوشته سنا، شاخص داکس آلمان ۱.۲ درصد افزایش یافت در حالی که شاخص نیکی ژاپن نیز ۱.۵ درصد مثبت شد. همچنین شاخص آسیا پاسفیک با رشد ۰.۸ درصدی همراه شد در حالی که شاخص فیوچر اس اند پی نیز ۰.۳ درصد افزایش را به نام خود به ثبت رساند. در بازار آمریکا، شاخص داوجونز با رشد ۰.۵ درصدی همراه شد در حالی که شاخص اس اند پی ۰.۹ درصد مثبت شد در حالی که شاخص نزدک نیز افزایش ۱.۱ درصدی را از آن خود کرد.

logo-samandehi