شروع سال با استارت قیمت دلار جهانی

شاخص دلار که در آخرین هفته‌های سال ۲۰۱۶ به شدت تقویت شده بود، در اولین دقایق سال افت کرد، اما خیلی زود دوباره افزایشی شد. بهای اونس طلا، وارونه این روند را تجربه کرد، گرچه رشد بهای نفت خام، فشار دلار را تعدیل کرد. شاخص‌های سهام هم مانند هفته‌های قبل به رشد خود ادامه دادند.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، هفته جاری، هفته‌ای است که بخشی از معامله‌گران هنوز در بازار حاضر نیستند و از این رو، روند هفته‌ای که از دوشنبه آینده آغاز خواهد شد، بااهمیت تر است. با این همه، روند این روزها نیز اطلاعاتی از نوع نگرش حاضران و ناظران بازار به دست می‌دهد. آنچه فعلا قطعی است، ادامه فشار دلار بر طلا و دیگر کالاها و همچنین ادامه خوش‌بینی بورسی‌هاست.شاخص دلار که در آخرین روز کاری سال ۲۰۱۶ روی عدد ۲۱/ ۱۰۲۲ واحد ایستاده بود، در روزهای اول و دوم ژانویه در بازارهای فعال رشد کرد، اما در نخستین روز کاری جدی که در آن همه بازارها باز بودند، از مرز ۱۰۳ واحد گذشت. اونس طلا هم که سال قبل روی قیمت ۱۱۵۱ دلار ایستاده بود، تا ساعت ۲۰سه‌شنبه به وقت تهران به قیمت ۱۱۵۷ دلار رسید، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی نخستین روز کاری سال ۲۰۱۷ رقم خورده باشد.
جیانگ شو، تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه «شاندونگ گلد» می‌گوید: «رشد تقاضا در نخستین روز مبادلات در بازارهای بین‌المللی پس از تعطیلات کریسمس، تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا داشته است. بازار منتظر انتشار آمارهای اشتغال آمریکا در ماه دسامبر است که قرار است روز جمعه اعلام شود. اگر آمارهای اشتغال آمریکا کمتر از انتظارات باشد، این مساله به نفع قیمت طلا خواهد بود» به گزارش دنیای اقتصاد، او می‌افزاید: «البته گمانه‌زنی‌های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا می‌تواند فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کند. هر گونه افزایش قیمت طلا در سه ماه نخست امسال می‌تواند موقتی و زودگذر باشد.»
به نوشته اقتصاد آنلاین،تازه ترین تحلیل فنی که صبح سه‌شنبه منتشر شد نشان می‌داد که قیمت جهانی هر اونس طلا در کوتاه مدت در دامنه ۲۰ دلاری در نوسان خواهد بود. به گزارش «اف ایکس استریت»، تحلیل تکنیکال نشان می‌داد که سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۱۶۰ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۱۶۲ دلار افزایش خواهد یافت. سطح حمایتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی ۱۱۵۰ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۱۴۲ دلار کاهش می‌یابد.
تازه ترین تحلیل اینوستینگ نیز نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا در نخستین هفته مبادلات سال ۲۰۱۷ میلادی تحت تاثیر انتشار آمارهای اشتغال آمریکا در ماه دسامبر و انتشار متن مذاکرات نشست دسامبر فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد داشت. امروز چهارشنبه بریتانیا آمارهای بخش مسکن را منتشر می‌کند. منطقه یورو وضعیت نرخ تورم را اعلام می‌کند. فدرال رزرو نیز متن مذاکرات نشست دسامبر را منتشر خواهد کرد. پنح‌شنبه نیز بریتانیا آمارهای مربوط به فعالیت‌های بخش خدمات را منتشر می‌کند.
موسسه «ای دی پی» آمارهای اشتغال بخش خصوصی آمریکا در ماه دسامبر را اعلام خواهد کرد. روز جمعه آلمان گزارش مربوط به سفارش کالاهای صنعتی را اعلام می‌کند. گزارش اشتغالزایی آمریکا در دسامبر ۲۰۱۶ هم که مهم‌ترین داده ژانویه است، جمعه منتشر می‌شود. تحلیلگران اقتصادی بلومبرگ بر این باورند که قیمت جهانی کالاهای مختلف به‌جز نفت در سال جدید میلادی با افزایش نسبی روبه‌رو خواهد شد که علت اصلی آن امیدواری‌های مربوط به بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و چین خواهد بود. در حالی که آمریکا و چین قصد دارند طی سال ۲۰۱۷ میلادی با افزایش هزینه‌های مالی، رشد اقتصادی خود را تقویت کنند، این سیاست‌ها احتمالا در نهایت موجب افزایش قیمت جهانی کالاهای مختلف خواهد شد. قیمت فلزات اصلی و اساسی مثل مس و آلومینیوم نیز احتمالا تحت تاثیر اجرای سیاست‌های دونالد ترامپ با افزایش چشمگیری روبه‌رو خواهد شد.

logo-samandehi