شرایط برای تک نرخی شدن ارز مهیا نیست

کارشناس بازار ارز گفت: برخی از تحلیل‌گران به اشتباه حذف شدن گروه‌های کالایی از ارز مبادلاتی را به معنی حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز می‌دانند اما شرایط کنونی بدترین زمان برای انجام این کار از سوی بانک مرکزی است.

به گزارش بانکداران ۲۴، ابوذر نجمی منابع ارزی بانک مرکزی برای حرکت به سمت تک نرخی شدن را ناکافی دانست و افزود: در حال حاضر شبکه بانکی ما با دنیا ارتباط کافی ندارد و بانک مرکزی منابع ارزی کافی برای تک نرخی کردن ارز در اختیار ندارد و اگر در شرایط فعلی دست به این کار بزند با شکست مواجه می‌شود.
وی به تبدیل گروه‌های مختلف ارزی به ارز متقاضی توسط بانک مرکزی طی چند ماه اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: اقلام دارویی مهم ترین گروهی هستند که از ماه گذشته از فهرست خارج شده‌اند و از این به بعد باید ثبت سفارش را با ارز آزاد انجام دهند بنابراین این امر یکی از عواملی است که باعث افزایش تقاضا در ماه های اخیر شده است.
او با بیان‌ این‌که تزریق ارز دولتی به تنهایی نمی‌توانست بازار را تعدیل کند، توضیح داد: اعتراضات باعث شد شاهد افزایش نرخ ارز تا سقف ۴۴۰۰ تومان باشیم اما با فروکش کردن اعتراضات و تزریق ارز با نرخ ۴۲۷۰ تومان توسط بانک مرکزی، تا حدی جو موجود کنترل شد که البته اگر اعتراضات فروکش نمی‌کرد تزریق ارز به تنهایی نمی توانست بازار ارز را کنترل کند.
نجمی افزود: به طور سنتی در دی‌ماه به دلیل پایان سال میلادی و تسویه حساب شرکت‌هایی که طرف تجاری خارجی دارند، افزایش تقاضای بازرگانی برای ارز اتفاق می‌افتد و در نتیجه هرسال در این مقطع زمانی شاهد افزایش قیمت هستیم.
این کارشناس بازار ارز، نبود زیر ساخت‌های اقتصادی لازم را عامل تک نرخی نشدن ارز دانست و بیان کرد: به رغم اینکه این موضوع از سال اول دولت یازدهم مطرح شد اما به مرحله اجرا نرسید و در حال حاضر هم زیرساخت‌های لازم برای تک نرخی کردن ارز را نداریم.
این کارشناس اقتصادی درباره خرید ارز توسط مردم به دلیل روند صعودی آن، گفت: مردم ارز را برای حفظ ارزش پول و قدرت خرید خود می‌خرند و نمی توان گفت که این کار با هدف سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.
او با اشاره به اینکه  بعید است در ماه های آینده شاهد کاهش قیمت ارز باشیم، تصریح کرد: اگر هم قیمت‌ها کاهش یابد؛ میزان آن خیلی کم است و آن هم به شرطی است که بانک مرکزی به لحاظ سیاسی تصمیم بگیرد خود را مسلط به بازار نشان دهد.
به نوشته اقتصاد آنلاین،نجمی در پایان خاطرنشان کرد: از لحاظ اقتصادی تمام عوامل بنیادی‌ در راستای افزایش قیمت ارز است و اگر بانک مرکزی تا حدودی کنترلش را از قیمت ها بردارد شاهد افزایش نرخ تا ۴۷۰۰ تومان خواهیم بود ، اما از آن جا که دولت قصد دارد خود را مسلط به بازار نشان دهد سعی می‌کند قیمت‌ها را در محدوده زیر ۴۵۰۰ تومان نگه دارد.

logo-samandehi