شرایط بازار ارز عادی نیست

اولین افت قیمتی دلار در سال جاری در شرایطی ثبت شد که بسیاری از فعالان باور دارند شرایط بازار ارز عادی نیست.

به گزارش بنکر، به گفته فعالان، هر سال در تعطیلات نوروز به آن صورت معامله‌ای در بازار انجام نمی‌شد و خرید و فروش‌ها در حجم بسیار محدودی قرار داشت. سال ۹۹ نیز نه تنها از این قاعده مستثنی بود، بلکه به گواه صحبت‌های برخی فعالان، حجم معاملات حتی محدودتر از سال‌های پیش بود. به گفته این دسته در سال‌های قبل بعضا در تعطیلات برخی افراد به بازار مراجعه می‌کردند، چرا که می‌خواستند برای سفرهای خارجی خود ارز مورد نیاز را تهیه کنند. ولی در سال جاری سفر خاصی در کار نبود و در نتیجه تقاضای خاصی نیز در بازار حضور نداشت.

 

حیاط خلوت بازار
برخی فعالان انتظار داشتند با شروع هفته جاری و پایان تعطیلات، بازار تا حدی به روال پیشین خود بازگردد؛ با این حال چنین اتفاقی رخ نداد. در حال حاضر برخی از فعالان بازار رسمی کار خود در سال جاری را آغاز نکرده‌اند و فردوسی خلوت‌تر از همیشه است. حتی از حجم عابران پیاده نیز کاسته شده است. تمام اینها مسلما به دلیل گسترش ویروس کرونا و انتقال راحت آن است. در این میان، مشتری خاصی نیز به بازار رجوع نمی‌کند؛ در واقع درست است که در سمت بازیگران رسمی ارز کاهش فعالیت وجود دارد، ولی این نکته را نیز باید در نظر داشت که افراد عادی نیز به بازار مراجعه نمی‌کنند. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد هم سمت عرضه تضعیف شده است و هم سمت تقاضا.

به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، هم‌اکنون معاملات بیشتر به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و افراد سعی می‌کنند بدون اینکه به بازار مراجعه کنند ارز خود را بفروشند یا ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. پیک‌های دلاری در این روزها فعالیت‌شان افزایش پیدا کرده است و ارزهای معامله شده را جا‌به‌جا می‌کنند.

 

فعالیت پشت کرکره‌های نیمه باز
بخشی از خلوتی بازار نیز ناشی از تعطیل بودن رسمی طلا فروشی‌هاست. رئیس اتحادیه طلا و جواهر چندی پیش اعلام کرد هیچ طلا فروشی حق فعالیت تا بیستم ماه جاری را ندارد و در صورت مشاهده برخورد جدی صورت می‌گیرد.

البته با وجود این اظهار نظر و منع فعالیت، صحبت‌های برخی افراد عادی و فعالان نشان می‌دهد که برخی از طلا‌فروش‌ها در سال جدید فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و اقدام به فروش طلا می‌کنند. به گفته یکی از متقاضیان، او توانسته است طلای مورد نیاز خود را از یکی از طلا‌فروشان به‌صورت آنلاین تهیه کند و از طریق پیک تحویل بگیرد.

یکی از فعالان می‌گوید، برخی از فعالان، کرکره مغازه خود را به‌صورت نیمه بالا برده‌اند و در حالی که سعی می‌کنند مشتری حضوری را نپذیرند، به نیاز مشتریان آنلاین خود پاسخ می‌دهند. البته عنوان می‌شود طلا فروشی‌ها که مغازه‌شان در پاساژها قرار دارد، به دلیل تعطیلی کل پاساژ فعالیتی در بازار ندارند و در کل تعداد طلافروشی‌هایی که به‌صورت آنلاین فعالیت دارند، چندان زیاد نیست.

logo-samandehi