شدت نوسانات ارزی ۳ برابر شد!

#نرخ #دلار که روز یکشنبه با جهش ۹/ ۱ درصدی دوباره به کانال ۱۲ هزار تومانی راه یافته بود، در معاملات دیروز ۱۶۰ تومان دیگر رشد کرد و به سطح ۱۲ هزار و ۳۶۰ تومانی رسید.

گسترش‌نیوز: از ویژگی‌های اخیر #معاملات #ارز نوسانات شدیدتر نرخ است. طی تقریبا چهار ماه اخیر، یعنی از هفته اول مرداد که دلار به زیر مرز ۱۲ هزار #تومان برگشت، میزان #نوسان روزانه نرخ در این بازار تا قبل از التهابات اخیر، حدود نیم درصد بود.

 

شدت این نوسانات پس از ۲۲ آبان تا روز گذشته به‌طور متوسط به ۵/ ۱ درصد افزایش یافته است. علاوه بر ورود تقاضای تجاری، سیگنال‌های دریافتی از بازارساز عامل دیگر صعودهای تند دلار ارزیابی می‌شود که فروکش آن مستلزم اطمینان از سمت عرضه است.

سکه در اوج چهارماهه

نگاه سکه‌بازان در روز گذشته هم غالبا معطوف به نوسانات بازار ارز بود. #سکه روز گذشته همراه با رشد قابل‌توجه دلار توانست جهش ۱۰۰ هزار تومانی را ثبت کند و به سطح ۴ میلیون و ۳۱۰ هزار‌تومانی دست یابد.

جهش ۴/ ۲ درصدی بهای سکه در حالی رقم خورد که نرخ طلا در بازگشایی هفتگی بازار جهانی عقب‌نشینی کرد و دوباره به کانال ۱۴۵۰ دلار برگشت.

با وجود این، توانایی دلار در پیمودن مسیر صعودی سکه را هم با خود همراه کرد و #نرخ این فلز گرانبها را به بالاترین سطح از ابتدای مرداد ارتقا بخشید. به این ترتیب، سکه فاصله خود را از نقطه ابتدایی سال به عدد ۷ درصد کاهش داد.

logo-samandehi