سکه بیش از ۲ درصد افت کرد

هم‌راستا با ثبت بازدهی منفی در #بازار #دلار، در ماه گذشته سکه تمام‌بهار آزادی نیز کاهش قیمت را تجربه کرد.

به گزارش بنکر، فلز گرانبهای داخلی ۱۷ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۹۴۵ هزار تومان رسید. ثبت این کاهش منجر به ثبت یک رکورد ۹ ماهه در بازار این فلز گرانبها شد؛ آخرین بار سکه تمام بهار آزادی در تاریخ ۲۷ دی ۹۷ عدد پایین‌تری را به ثبت رسانده بود. البته در مقاطعی از سال ۹۸ #قیمت #سکه به اعداد پایین‌تری نیز رسید، ولی هرگز قیمت بسته شده انتهای روز به زیر ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان نرفته بود. با ثبت افت روز آخر مهر، بازدهی #سکه در مهرماه به منفی ۸/ ۲ درصد رسید.

این فلز گرانبها در شهریورماه نیز حدود ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود. به نظر می‌رسد، یکی از عواملی که موجب شد روند منفی سکه تمام‌بهار آزادی در مهرماه شدت بگیرد و در مقایسه با #دلار نیز افت بیشتری را تجربه کند، پایین آمدن بهای طلای جهانی بود که روز سه‌شنبه تا ساعت ۳ بعدازظهر حتی در مقاطعی تا نزدیکی محدوده هزار و ۴۸۰ دلاری نزول کرد.

این در حالی بود که در انتهای شهریورماه، اونس با قدرت بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری قرار داشت. در کنار این عامل بیرونی، عده‌ای از فعالان باور دارند، ضعف تقاضا در #بازار داخلی نیز در افت قیمت #سکه اثرگذار بوده است.

logo-samandehi