سهم دلار از ذخایر جهانی در کمترین سطح ۶ سال اخیر

#صندوق‌ #بین‌المللی #پول اعلام کرد سهم #دلار از ذخایر #ارزی #جهان به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۳ رسیده است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اقبال بانک‌های مرکزی جهان به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن‌تر نظیر #ین #ژاپن و #فرانک #سوئیس در حال گرفتن جای #اسکناس سبز هستند. آن‌طور که داده‌های جدید صندوق بین‌المللی نشان می‌دهد، سهم #دلار از ذخایر ارزی جهان بیشترین کاهش دو دهه اخیر خود را تجربه کرده است و به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۳ تاکنون رسیده است.

در حال حاضر ۶.۷۹ تریلیون #دلار از ذخایر ارزی جهانی را دلار تشکیل می‌دهد که در مقایسه با پایان سه ماهه دوم سال، از نظر ارزشی ۵۰ میلیارد دلار و از نظر درصدی ۰.۲۵ درصد کاهش یافته است. بدین ترتیب در حال حاضر دلار ۵۱.۶۳ درصد از کل ذخایر ارزی جهان را تشکیل می‌دهد.

ذخایر ارزی که به مجموع ذخایر ارزی مختلف بانک‌های مرکزی جهان برای عمل به تعهدات ارزی اطلاق می شود به ۱۱.۰۲ تریلیون دلار رسیده است که ۰.۱۲ تریلیون دلار بیشتر از گزارش قبلی است. طی این مدت سهم ین ژاپن، یورو و یوان چین از ذخایر ارزی افزایش یافته است.

خوان پرز، معامله گر ارزی در موسسه ” تمپوس اینک” گفت: به لطف موافقت صندوق بین المللی #پول با پذیرش یوان به عنوان ارز جهانی، این واحد پولی رفته رفته جای خود را  در جمع بزرگان ارزی پیدا می کند. علاوه بر آن شاهد هستیم که یورو آرام ارام در حال تبدیل شدن به ارزی امن است اما کماکان ین ارز جذاب‌تری برای زمان تلاطم به نظر می رسد.

به گفته صندوق #بین‌المللی #پول، در حال حاضر حجم ین از ذخایر ارز یجهانی به ۵.۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بی سابقه است. یوان نیز اکنون ۱.۹۷ درصد کل ذخایر ارزی جهان را تشکیل می دهد که از زمان پذیرفته شدن به عنوان ارز جهانی در سال ۲۰۱۶ یک رکورد محسوب می شود.

logo-samandehi