تعطیلی صرافی (عید غدیر خم)

ضمن تبریک به مناسبت عید سعید غدیر خم به اطلاع می رساند دفاتر صرافی شیراز (ایران و مالزی) روز پنجشنبه ۰۷ مرداد (۲۹ جولای) تعطیل میباشد.

سناریوهای ارزی بودجه١٤٠٠

از ابتدای سال‌جاری تاکنون، بازار #ارز با تحولات بسیاری مواجه شده است. در ماه‌های اخیر نرخ ارز در بازار رسمی و غیررسمی با افزایش قابل توجهی همراه بود که عمده دلیل آن را می‌توان فشارها و محدودیت‌های ناشی از تحریم و دشواری بازگشت ارز به چرخه #اقتصاد عنوان کرد.

نرخ دلار رسمی از۱۴ هزار و ۹۰۳ تومان درآخرین روز کاری سال ۹۸ به حدود ۳۲ هزار تومان در چند هفته اخیر رسید که حاکی از رشد بیش از ۱۰۸ درصدی است. حال با توجه به اینکه در تعیین نرخ محاسباتی دلار در بودجه شرایط بازار آزاد و توان دولت برای تأمین مابه‌التفاوت نرخ ارز در بودجه با بازار آزاد، درنظر گرفته می‌شود، بودجه سال ۱۴۰۰ را از حساسیت بیشتری برخوردار می‌کند. به نظر می‌رسد تدوین بودجه ۱۴۰۰ بودجه‌ای بر مبنای شدیدترین تحریم‌ها باشد. با این حال دولت با هدف استقلال بودجه از نفت و درمجموع اقتصاد کشور از تکانه‌های بین‌المللی در سال‌۹۹، بخش‌های کوچکی از طرح اصلاح ساختار بودجه را عملیاتی کرد که برمبنای آن منابع بودجه جاری بدون اتکا به نفت و با درآمدهای مالیاتی تأمین شد. روندی که قرار است در بودجه ۱۴۰۰ با دامنه گسترده‌تری در دستور کار قرار گیرد.در همین راستا چندی پیش محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: نرخ ارز در لایحه بودجه سال آینده ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و برآوردهای اولیه برای نفت بشکه‌ای ۴۰ دلار است. به تعبیر بسیاری از کارشناسان نرخی که در بودجه تعیین می‌شود، آثار متعددی به‌دنبال خواهد داشت.سید بهاالدین حسینی هاشمی، کارشناس ارشد بانکی می‌گوید: دولت باید معیار تعیین نرخ ارز ۱۱ هزار تومانی در بودجه را تعیین کند. او یکسان‌سازی نرخ ارز و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را عاملی بر ایجاد آرامش و ثبات به فضای اقتصاد کشور می‌داند. همچنین علی قنبری، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز معتقد است که دولت باید نرخی را در بودجه لحاظ کند که تأمین مابه‌التفاوت ریالی آن مقدور باشد.او بهترین راهکار را ملاک عمل قراردادن نرخ بازار نیمایی در بودجه می‌داند.

logo-samandehi