سقوط طلا از کانال ۱۵۰۰ دلاری

 

قیمت طلا در معاملات پایان هفته در مسیر سومین هفته کاهشی در یک ماه گذشته قرار گرفت. با توجه به آمارهای اقتصادی #آمریکا که انتظارات برای افزایش طلا را تحت‌الشعاع قرار داد و ارزش دلار را در نزدیکی بالاترین رقم چند هفته گذشته نگاه داشت، قیمت طلا مهار شد.

به گزارش بنکر، هر اونس #طلا در بازارهای جهانی با ۱۰ دلار کاهش ۱۴۹۴#دلار فروخته شد. این فلز گرانبها پس از افزایش ۲ درصدی در هفته گذشته، این هفته تاکنون یک درصد از ارزش خود را از دست داده است. تعداد زیادی از آمارهای اقتصادی آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها بود، نظیر آمار فروش منازل نو. از همین رو، درکنار ارزش بالای دلار، اکنون بر ارزش طلا تاثیر گذاشته است.»

ارزش دلار در نزدیکی بالاترین رقم چند هفته گذشته در برابر ارزهای اصلی باقی مانده است، زیرا ریسک‌های ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیکی در مورد جنگ تجاری آمریکا و #چین، جذابیت آن را برای سرمایه‌گذاران بالا برده است. تعدادی از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، نظیر فدرال‌رزرو، بانک مرکزی اروپا و #بانک #مرکزی #ژاپن در بحبوحه نگرانی از بروز رکود، نرخ بهره بانکی خود را برای تحریک اقتصاد کاهش داده‌اند.

اگر وضعیت اقتصادی در جهان بهبود نیابد، احتمالا شاهد کاهش نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی در جهان خواهیم بود. کاهش نرخ بهره، هزینه‌های نگهداری طلا که دارایی بدون بهره است را کاهش می‌دهد و بر ارزش دلار اثر کاهشی دارد و این امر این فلز گرانبها را برای مالکان دیگر ارزها گران‌تر می‌سازد.

logo-samandehi