سقوط سکه از مرز روانی ۱۲۰۰۰۰۰ تومان

روز یکشنبه، قیمت سکه برای اولین بار در سال ۹۶ در کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفت. در دومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۳ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با پایین رفتن از مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به قیمت یک میلیون و ۱۹۷ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی آخرین بار در اواخر اسفند سال گذشته زیر مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نوسان کرده بود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،به گفته فعالان، سکه‌بازان انتظار چندانی نداشتند که اونس جهانی هفته جاری را با افزایش قیمت آغاز کند؛ چراکه تصور می‌کردند شکست تندروها در انتخابات فرانسه موجب خواهد شد که بهای طلای جهانی در ابتدای روز دوشنبه کمی پایین بیاید. این موضوع موجب شد که این عده در برابر افت سکه به مرز پایین‌تر مقاومت زیادی را نشان ندهند. اما عامل اصلی که جرقه ورود سکه به کانال پایین‌تر را زد، فشار قیمت دلار بود. دلار در دومین روز هفته، دومین افت متوالی را تجربه کرد و با ۸ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۷۵۸ تومان رسید. افزایش فروش ارز در بازار مهم‌ترین عاملی کاهشی بود. این در حالی است که عده دیگری بالا نبودن ارزش دلار در کشورهای همسایه را عاملی دانستند که زمینه‌های افزایش قیمت در بازار داخلی را پایین آورد و تمایل معامله‌گران برای فروش ارز را بالا برد. برخی فعالان نیز باور داشتند، حجم عرضه ارز توسط بازیگران بازارساز به اندازه‌ای بود که قیمت را در جهت کاهشی قرار داد.

بازگشت سکه از سراشیبی؟
روز یکشنبه، سکه تمام بهار آزادی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه نداشت. با این وجود، بسیار زود این فلز گرانبها مسیر کاهشی را در پیش گرفت و حتی در معاملات خرد تا قیمت یک میلیون و ۱۹۵ هزار تومان پایین رفت. همزمان در معاملات فردایی قیمت با شدت بیشتری در مسیر کاهشی بود و حتی قیمت در مقطعی روی نقطه یک میلیون و ۱۸۸ هزار تومان ایستاد. با این حال، پس از این، معامله‌گران فردایی در نقطه یاد شده در برابر افت بیشتر قیمت مقاومت کردند و بازیگران نقدی نیز تلاش کردند این فلز گرانبها را به مرز یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بازگردانند. در نهایت روز یکشنبه سکه تمام بهار آزادی با قیمت یک میلیون و ۱۹۷ هزار تومان به کار خود پایان داد و کمترین قیمت آن در سال ۹۶ رقم خورد. همزمان سکه‌های کوچک‌تر نیز افت را تجربه کردند. روز یکشنبه، نیم‌سکه با ۲ هزار تومان افت به قیمت ۶۶۱ هزار تومان و ربع سکه با هزار تومان کاهش به قیمت ۳۷۴ هزار تومان رسید.
به نوشته دنیای اقتصاد،با وجود افت روز یکشنبه، عده‌ای از معامله‌گران اعتقاد دارند که قیمت سکه در روزهای آِینده به مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بازخواهد گشت. به باور آنها، حجم خریدها در کانال یک‌میلیون و ۲۰۰۰ هزار تومان چنان بالا بوده است که بسیاری از معامله‌گران تلاش خواهند کرد که قیمت را به کانال یاد شده بازگردانند. در واقع، این دسته برای جلوگیری از ضرر خود خریدهای خود را افزایش خواهند داد. این در حالی است که عده‌ای دیگر باور دارند، اگر مسیر قیمت اونس جهانی تغییر نکند، سکه افت بیشتری را تجربه خواهد کرد و به کانال‌های پایین‌تر قدم خواهد گذاشت. این دسته باور دارند، نقطه یک میلیون و ۱۸۸ هزار تومان برای معامله‌گران اهمیت خاصی دارد؛ در‌صورتی‌که این نقطه شکسته شود، سکه با عرضه بیشتری مواجه خواهد شد.

logo-samandehi