سقوط بیت‌ کوین به پایین‌ترین سطح سه ماهه

ایلان ماسک که اخیرا با توییت‌های خود جنجال‌های زیادی را در بازار رمزارزها ایجاد کرده، به دنبال انتشار شایعاتی مبنی بر اینکه شرکت خودروسازی تسلا بیت‌کوین‌های خود را فروخته موجب شد تا قیمت این ارز دیجیتال به پایین‌ترین حد خود در سه ماه اخیر سقوط کند.

به دلیل توییت‌های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در خصوص دارایی‌های بیت‌کوین این شرکت خودروسازی، که باعث شد سرمایه‌گذاران در ابتدا اقدام به فروش و سپس خرید این ارز دیجیتال کنند، قیمت بیت‌کوین پس از عبور از پایین‌ترین حد خود در سه ماه گذشته، بار دیگر اندکی افزایش یافت.

پس از انتشار شایعاتی در پایان هفته، مبنی بر اینکه تسلا اکثر بیت‌کوین‌های خود را به فروش رسانده، ماسک در آخرین توییت خود گفت: “تسلا هیچ بیت‌کوینی نفروخته است.”

ماسک اخیرا به دلیل توییت‌های خود، آشفتگی‌هایی را در تجارت بازار رمزارزها ایجاد کرده است. بیت‌کوین روز دوشنبه با سقوط بیش از ۹درصد، به پایین‌ترین قیمت خود از تاریخ ۸فوریه یعنی ۴۲هزار و ۱۸۵دلار رسید، اما پس از آن به کانال ۴۵هزار دلاری بازگشت.

از طرفی، اتریوم تا ۳هزار و ۱۲۳دلار کاهش یافت، و سپس بازگشت به قیمت ۳هزار و ۵۴۰دلار را تجربه کرد. قیمت دوج‌کوین نیز ۷درصد افت کرد، و باید اشاره کرد که هر سه رمزارز پایین‌تر از سطح رکوردهای اخیر خود قرار گرفته‌اند.

بیت‌کوین که به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت طراحی شده، به دلیل نوسانات زیاد و معاملات نسبتا پرهزینه، برای تجارت در اقتصادهای بزرگ چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان در حال حاضر، یک سوم پایین‌تر از بالاترین سطح خود در ماه آوریل قرار گرفته است.

روز چهارشنبه، ایلان ماسک اعلام کرد که تسلا به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی، استفاده از بیت‌کوین به عنوان وجه پرداختی را متوقف می‌کند. وی با دفاع از این تصمیم در روز یکشنبه، این شایعات را ایجاد کرد که تسلا ممکن است دارایی‌های خود را فروخته باشد.

ماسک در توییتی دیگر در روز دوشنبه گفت که تسلا بیت‌کوین خود را نمی‌فروشد، اما از زمان کنار گذاشتن آن به عنوان وجه پرداختی، این رمزارز تقریبا یک چهارم افت قیمت را تجربه کرده است.

اگرچه دوج‌کوین، از این ضربه که ماسک آن را “فریب” توصیف کرد هنوز به طور کامل بهبود نیافته، اما پس از اعلام وی مبنی بر تلاش برای بهبود کارایی این ارز دیجیتال شوخی، باعث افزایش قیمت آن شد.

در گروه دارایی ارزهای دیجیتالی، قیمت دوج‌کوین صد برابر، اتر بیش از چهار برابر، و بیت‌کوین ۴۵درصد افزایش را در سال جاری تجربه کرده است

logo-samandehi