ساز و کار جدید عرضه خودرو در بورس کالا

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با اصلاح کل بند الحاقی ۱۳ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه با ۱۲۸ رأی موافقت کردند.

براساس این بند، شرکت های خودروسازی داخلی و واردکنندگان خودروهای خارجی صرفاً با رعایت شرایط زیر می توانند نسبت به عرضه خودرو در بورس اقدام کنند.

۱- شورای رقابت موظف است وفق بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ تا پایان فروردین ۱۴۰۲ قیمت جدید خودروها را براساسبررسی هزینه قیمت تمام شده و با درنظر گرفتن هزینه های تحقیق و توسعه و هزینه های مالی مرتبط با فعالیت تولیدی (مورد تأیید حسابرس) و براساس قیمت ارز خریداری شده توسط واردکننده و یا خودروساز محاسبه و در بازه های حداکثر سه ماهه مجدداً به روز رسانی کند.

۲- شرکت های خودروساز داخل مکلفند همه تولیدات را یکجا با مواعد تحویل متفاوت عرضه و از عرضه قطره چکانی پرهیز کنند.

۳- امکان عرضه به قیمت بیش از یک دوم برابر قیمت پایه ممکن نیست و برای مواعد تحویل عقب تر نرخ تعدیل می شود. شرکت های خودروساز داخلی و عرضه کنندگان خودروهای خارجی باید شرایطی برای خودروهای عرضه شده در بورس تعیین کنند که عملا خرید خودرو توسط واسطه غیرممکن باشد از جمله محرومیت در خدمات و پرداخت خسارت شرکت های بیمه به غیر خریدار عدم امکان ثبت اسناد، انتقال از جمله وکالت، انسداد و محدودیت در ارائه خدمات بانکی برای افراد واسطه و اخذ جرائم سنگین مالی. آئین نامه این بند توسط وزارت صنعت و وزارت اقتصاد تنظیم و به تصویب هیات وزیران می رسد.

logo-samandehi