روند بهای دلار در بازار معکوس شد

روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی تحت فشار کاهش قیمت دلار در آستانه خروج از کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت. در اولین روز هفته، سکه ۷ هزار تومان افت را ثبت کرد و روی مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، به گفته فعالان، افت بهای اونس به محدوده هزار و ۲۲۰ دلار در انتهای روز جمعه موجب شد که سکه در ابتدای روز شنبه بیشتر تحت تاثیر انتظارات کاهشی قرار بگیرد. با این حال، این افت غیرمنتظره شاخص بازار ارز بود که در ادامه زمینه‌ساز ریزش بیشتر سکه را فراهم کرد. دلار که در ۳روز انتهایی هفته گذشته افزایش قیمت را تجربه کرده بود، روز شنبه در مسیر کاهشی قرار گرفت و با ۸ تومان افت به قیمت ۳ هزار و ۷۶۶۶ تومان رسید. این افت در حالی رقم خورد که این ارز در ابتدای روز تا آستانه محدوده ۳هزار و ۷۸۰۰ بالا رفته بود، ولی در ادامه با افزایش عرضه ارز مسیر خود را تغییر داد. نتیجه تغییر مسیر شاخص ارزی افزایش فشار بر قیمت سکه بود که حتی در برخی مقاطع روز بهای فلز گرانبهای داخلی را به زیر مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برد. با این حال، مقاومت برخی معامله‌گران سکه در این مرز روانی محکم بود و در نهایت روی همین مرز به کار خود پایان داد.
در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۲۰۵ هزار تومان آغاز کرد که کاهشی ۲ هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. به گفته فعالان، آغاز کاهشی فلز گرانبهای داخلی ناشی از افت بهای اونس در بازارهای جهانی روز جمعه بود که اثرش به ابتدای روز شنبه انتقال یافت. طلای جهانی روز جمعه با بهای هزار و ۲۲۸ دلار به کار خود پایان داد که ۶ دلار پایین‌تر از ارزش آن نسبت به ساعت ۳ بعدازظهر روز پنج‌شنبه بود.
پس از افت ابتدایی سکه تمام، عده‌ای از معامله‌گران سکه سعی کردند مانند روز پنج‌شنبه از طریق اهرم دلار ارزش دارایی خود را حفظ کنند. در نتیجه این موضوع قیمت دلار در منطقه سبزه میدان بالا رفت. با این حال، برخلاف روز پنج‌شنبه شاخص ارزی افزایشی باقی نماند و در ادامه روز در مسیر کاهشی قرار گرفت. افت بهای دلار موجب شد که ارزش سکه در مقاطعی از روز به زیر یک میلیون و۲۰۰ هزار تومان برسد. ارزش سکه در نهایت در معاملات فردایی نیز زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باقی ماند ولی در معاملات نقدی قیمت توانست خود را روی خط مرز مقاومتی حفظ کند.
در اولین روز هفته، به گفته فعالان، افزایش عرضه ارز مهم‌ترین عاملی بود که قیمت دلار را در مسیر کاهشی قرار داد. در کنار این افت، کاهش نرخ حواله درهم دیگر عاملی بود که انتظارات کاهشی را فعال‌تر کرد. این عوامل موجب شدند که پس از ۳ افزایش متوالی، قیمت این ارز در مسیر کاهشی قرار بگیرد. دلار که روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه به ترتیب یک، ۳ و ۴ تومان رشد قیمت را تجربه کرده بود، روز شنبه ۸ تومان از ارزش خود را از دست داد تا به قیمت بسته شده روز دوشنبه گذشته یعنی ۳ هزار و ۷۶۶ تومان بازگردد. به نوشته دنیای اقتصاد،همسو با افت در بازار آزاد، در مرکز مبادلات ارزی نیز دلار مبادله‌ای کاهشی شد و با ۲ ریال کاهش به قیمت ۳ هزار و ۲۴۴ تومان و یک ریال رسید.

logo-samandehi