روسیه صادرات نفت به برزیل را پس از ۲ سال از سر گرفت

داده‌های گمرک برزیل نشان می‌دهد که تولیدکنندگان نفت روسیه ماه گذشته میلادی صادرات نفت خام را به این کشور آمریکای لاتین پس از یک وقفه دو ساله از سر گرفته‌اند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، خبرگزاری ریانووستی روز یکشنبه به نقل از داده‌های گمرک برزیل اعلام کرد که تولیدکنندگان نفت روسیه ماه گذشته میلادی ۸۴ هزار و ۴۰۰ تن نفت خام به برزیل صادر کردند.

بر اساس این داده‌ها، واردات نفت خام برزیل از روسیه در ماه سپتامبر بالاترین حجم از ژوئن سال ۲۰۱۰ یعنی زمانی که این کشور آمریکای جنوبی ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ تن متریک تن خریداری کرده بود، محسوب می‌شود.

صادرات نفت خام روسیه به برزیل در ماه سپتامبر، که پس از یک وقفه دو ساله صورت گرفت، از نظر پولی، بالغ بر ۴۸ میلیون دلار بود.

بنا بر این گزارش، در اوت ۲۰۲۱، پالایشگاه‌های برزیل ۴۲۱۰۰ تن نفت خام از روسیه به ارزش ۱۶٫۶ میلیون دلار وارد کرده بودند.

در عین حال، صادرات محصولات نفتی روسیه به برزیل با ۲۲ درصد کاهش ماهانه به ۷۱۷۳۰۰ تن رسید، در حالی که ارزش این محموله‌ها با ۱۳ درصد کاهش به ۵۹۳٫۸ میلیون دلار رسید.

این کاهش در بحبوحه اقدامات مسکو برای محدود کردن موقت صادرات سوخت که برای ایجاد ثبات در بازار داخلی اعلام شده است، رخ می‌دهد.

ممنوعیت صادرات بنزین و گازوئیل توسط دولت روسیه در ۲۱ سپتامبر اجرایی شد. پیش از این در هفته جاری میلادی محدودیت‌ها کاهش یافت و دولت اجازه صادرات گازوئیل را داد، اما ممنوعیت ارسال بنزین به خارج از روسیه همچنان پابرجاست.

روسیه طی چند سال گذشته صادرات انرژی خود را با وجود تحریم‌های غرب که به دلیل جنگ با اوکراین در سال گذشته میلادی اعمال شد، متنوع کرده است.

پس از پیوستن اتحادیه اروپا به تحریم نفت روسیه در فوریه، برزیل به همراه هند و چین به عنوان یکی از خریداران فعال نفت خام روسیه ظاهر شدند.

با این حال، برخلاف شرکای روسیه در آسیا، برزیل یک تولیدکننده و صادرکننده بزرگ نفت است که گهگاه برای تامین نیازهای پالایشگاهی داخلی نفت خام خریداری می کند.

انتهای پیام/

logo-samandehi