روسیه برای تحریم بانکی آماده می شود

همزمان با تداوم تنش ها بین روسیه و غرب همراه کاهش روزافزون امید به بهبودی روابط در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، مسکو برای مقابله با توقیف احتمالی دارایی های خارجی خود، طرح تحریم غیررسمی بانک های غربی و استرالیا را آماده می کند.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،آلکسی موییسیف معاون وزیر دارایی روسیه در این باره اعلام کرده است: مسکو همکاری شرکت های دولتی راهبردی را با بانک های کشورهای متخاصم و غیردوست منع می کند.
روزنامه نزاویسیمایا گازتا چاپ مسکو امروز (یکشنبه) با اشاره به این سخنان مقام روسی، نوشته است: چنین می نماید، دولت روسیه انتظار بهبودی روابط با آمریکا را در دوره دولت جدید این کشور ندارد و حتی احتمال تشدید اختلاف ها هم مطرح است.
این رسانه ادامه داده است: یکی از سناریوهای احتمالی ضدروسی مشابه اقدام هایی است که غرب علیه ایران انجام داد و همراه تحریم ها، دارایی های خارجی این کشور نیز توقیف شد.
معاون وزیر دارایی روسیه در جمع خبرنگاران گفت: دولت روسیه تصمیم به گسترش تحریم های خود در مورد غرب و تحریم برخی از بانک های آن گرفته است.
وی افزود: وزارت دارایی روسیه یک طرح قانونی تنظیم کرده تا شرکت های دولتی به ویژه راهبردی، صندوق ها و بنیادهای مالی بتوانند (فقط) در بانک های معرفی شده حساب باز کنند.
اکنون به نظر می رسد، مسکو با توجه به ابهام در سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری و دولت آمریکا در برابر روسیه این گام را برمی دارد.
روزنامه نزاویسیمایا گازتا در این باره نوشته است: گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا لایحه قانونی را پیشنهاد کرده اند که با تصویب آن، امکان لغو یا کاهش تحریم ها در مورد روسیه را از ترامپ می گیرد.
استنی هایر یک نماینده کنگره آمریکا از حزب دمکرات گفت: هدف این لایحه قانونی تضمین کاهش نیافتن تحریم ها در مورد روسیه تا زمانی است که این کشور اقدام های لازم را انجام بدهد.
روزنامه روسی نوشت: در فهرست سیاه روسی بانک های کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نروژ، آمریکا، استرالیا، کانادا، ایسلند، لیختن اشتاین، آلبانی، مونته نگرو و اوکراین قرار می گیرند و شرکت های دولتی روسیه از همکاری با این بانک ها به ویژه گشودن حساب های بانکی منع می شوند.
آمریکا و ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۴ در ارتباط با وقایع اوکراین روسیه را تحریم کرده اند که منجر به اقدام متقابل این کشور شده است.
به نوشته ایرنا، اتحادیه اروپا و واشنگتن تاکنون برای لغو یا کاهش تحریم های ضدروسی هیچ نشانه ای بروز نداده اند و حتی ترامپ که زمان انتخابات ریاست جمهوری بارها وعده دوستی و بازسازی روابط بین روسیه و آمریکا را داده بود، گفته تصمیم گیری در این باره زود است.

logo-samandehi