روزهای گرانی طلا در پیش است

تازه ترین نظرسنجی حاکی است که اکثر کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی بر این باورند که قیمت جهانی طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت.

به گزارش بانکداران ۲۴، به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز،  متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا نشان می دهد که سیاستگذاران پولی این کشور آنطور که در ابتدا تصور می شد، نسبت به افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر اصرار ندارند و برخی از آنها نگران نرخ تورم طی ماه های آینده هستند.
انتشار آمارهای شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا که پایین تر از حد انتظارات بود، تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است.
در نظرسنجی این هفته ۱۷ کارشناس ارشد اقتصادی شرکت کرده اند که از این تعداد ۱۱ نفر معادل ۶۵ درصد به افزایش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده اند. ۳ نفر معادل ۱۸ درصد نیز اعلام کردند که قیمت طلا با کاهش روبرو می شود و ۳ نفر دیگر نیز پیش بینی کردند قیمت طلا در این مدت تغییری نخواهد کرد.
در نظرسنجی آنلاین نیز ۷۴۰ نفر شرکت کردند که از این تعداد هم ۴۴۸ نفر معادل ۶۱ درصد اعلام کردند قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت. ۲۲۴ نفر معادل ۳۰ درصد نیز پیش بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد و ۶۸ نفر معادل ۹ درصد نیز بر این باورند که قیمت طلا تغییری نمی کند.
۶۷ درصد کارشناسان اقتصادی در نظرسنجی هفته گذشته اعلام کرده بودند که قیمت طلا با کاهش روبرو می شود و ۴۴ درصد سرمایه گذاران بین المللی نیز به افزایش قیمت طلا رای داده بودند.
به نوشته طلا، از ابتدای امسال تاکنون نیز ۵۹ درصد پیش بینی های کارشناسان اقتصادی و ۶۳ درصد پیش بینی های سرمایه گذاران بین المللی درباره قیمت طلا درست بوده است.
ریچارد بیکر تحلیلگر ارشد اقتصادی در این باره گفت: تنش های سیاسی مربوط به ایران و کره شمالی می تواند موجب افزایش بیشتر قیمت جهانی طلا شود. قیمت طلا احتمالا طی روزهای آینده به بیش از ۱۳۱۰ دلار خواهد رسید. قیمت هر اونس نقره نیز به بیش از ۱۷٫۴۰ دلار افزایش خواهد یافت.
برخی تحلیلگران نیز بر این باورند که فدرال رزرو آمریکا برای متوقف کردن سیاست های انبساطی پولی در شرایط کنونی محتاط تر از گذشته شده و این مساله موجب کاهش ارزش دلار و تقویت قیمت جهانی طلا خواهد شد.

logo-samandehi