روزهای آرام بازار ارز و طلا

نکته تعجب‌آوری که این روز‌ها در دیگر بازار‌های ایران قابل مشاهده است، ثبات نسبی در بازار طلا و ارز است. گرچه بازار ارز و سکه در انتهای‌ سال گذشته رشد قیمت را تجربه کرد.

به گزارش بنکر، با وجود این، بهره این بازار در ‌سال گذشته بسیار پایین بوده است. در ابتدای ‌سال گذشته قیمت هر دلار آمریکا معادل ١٣‌هزار تومان بود که این رقم در انتهای ‌سال به عدد ١۵‌هزار و ٧۴۵ تومان رسید که چیزی حدود ٢١‌درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین قیمت هر سکه تمام بهار آزادی که در ابتدای ‌سال گدشته ۴‌میلیون و ۵٠٠‌هزار تومان معامله می‌شد، در انتهای ‌سال به رقم ۵‌میلیون و ٨۵٠‌هزار تومان رسید که ٣٠‌درصد رشد سالیانه را نشان می‌دهد.

با بررسی نمودارها مشخص می‌شود که برخلاف سال‌های گذشته رشد بازار ارز و طلا حتی از میزان تورم اعلام‌شده توسط بانک مرکزی هم کمتر بوده است. آنچه باعث اعجاب است اینکه در این روند با توجه به کاهش قیمت نفت اوپک به کمتر از ٢٠دلار احتمالا کشور در ‌سال‌جاری با مشکل تأمین ارز مواجه خواهد بود. با وجود این، بازار ارز روزهای بسیار آرامی را سپری می‌کند و کارشناسان بسیاری معتقدند بخش قابل توجهی از این نقدینگی از بازار ارز به بازار سرمایه مهاجرت کرده است.

logo-samandehi