رشد دلار در سایه آشفتگی‌های سیاسی

در حالی که سرمایه‌گذاران اثر آخرین تاثیرات آشفتگی‌های سیاسی امریکا بر بازار ارز و دارایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و متاثر از قرارداد ۱۱۰میلیارد دلاری تسلیحاتی امریکا و عربستان، ارزش دلار در معاملات دیروز در برابر سبد پول‌های مهم جهان افزایش یافت اما نزدیک به کمترین مقادیر ۶ ماهه گذشته خود باقی مانده است و در نتیجه نرخ دلار در برابر ارزها و طلا افزایش یافته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،در بازار تهران نیز صرافی‌ها نیز دیروز هر دلار امریکا را با ۲۲ تومان افزایش نسبت به دوشنبه ۳ هزار و ۷۵۸ تومان می‌فروختند. همچنین نرخ هر پوند انگلیس با ۲۳ تومان رشد به ۴ هزار و ۲۴۲ تومان و هر یورو با کاهش۱۰ تومانی به قیمت ۴ هزار و ۸۷۳ تومان رسید.
آدام کول، استراتژیست پولی در بازار پولی بی‌سی در لندن می‌گوید: رییس‌جمهور امریکا، دونالد ترامپ که اکنون در سفری در خاورمیانه به سر می‌برد، یک درام سیاسی را در واشنگتن پشت سر گذاشته که به عقیده بسیاری در صورتی که باعث نابودی دولت ترامپ نشود، دست‌کم می‌تواند باعث بر هم خوردن وعده‌های ترامپ در مورد اصلاح قانون مالیات و محرک‌های بودجه‌یی شود. پیش‌فرض ما هنوز در مورد دلار مثبت است، اما کم کم در مورد انتظار افزایش نرخ دلار عقب‌نشینی کرده‌ایم. با این حال فعلا همه‌چیز در آرامش است و برای هفته پیش رو هم همین شرایط انتظار می‌رود.
در حالی که سرمایه‌گذاران آخرین تاثیرات آشفتگی‌های سیاسی امریکا را مورد ارزیابی قرار می‌دادند، دلار در معاملات دیروز در برابر سبد پول‌های مهم جهان مقدار کمی افزایش یافت اما نزدیک کمترین مقادیر ۶ ماهه خود باقی ماند.  شاخص دلار که ارزش آن را در برابر سبد ۶ ارز مهم دیگر ثبت می‌کنند، در نخستین روز معاملات هفتگی بازارهای جهانی نسبت به ارزش خود در عصر جمعه که پایان معاملات هفته گذشته بازارهای جهانی بود، ۰٫۲درصد بالاتر آمد و به ۹۷٫۲۹۲ رسید. اما خیلی از ارزشمعاملات پایانی روز جمعه که ۹۷٫۰۸۰ بود و پایین‌ترین میزان از ۹ نوامبر گذشته تاکنون است، فاصله نگرفت.
با آنکه احتمال می‌رود نوسان اونس طلا در این هفته کمتر از هفته‌های گذشته باشد، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که خوش‌بینی به روند فلز زرد ادامه دارد. رشد بیش از ۲ درصدی قیمت فلز زرد در هفته گذشته که بهای اونس طلا را به میانه کانال ۱۲۰۰ دلار برد، پیش‌بینی کارشناسان حرفه‌یی و سرمایه‌گذاران خرد از روند کوتاه‌مدت را افزایشی کرده است. اونس طلا هفته گذشته با ۲۸ دلار جهش به بهای ۱۲۵۶ دلار رسید تا نظرسنجی‌های «کیتکو» حامل خوش‌بینی به روزهای کاری آینده باشد. در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، ۱۸نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۱۱نفر معادل ۶۱درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و ۳ نفر معادل ۱۷درصد، کاهش قیمت‌های کوتاه‌مدت طلا را پیش‌بینی کرده‌اند. ۴ نفر معادل ۲۲درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو نیز که بازتاب‌دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است، ۹۴۴ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان، ۵۸۸ نفر معادل ۶۳ درصد، افزایش و ۲۶۸ نفر معادل ۲۸ درصد، کاهش قیمت‌ها را در هفته آخر ماه مه که از روز گذشته آغاز شده، پیش‌بینی کرده‌اند. ۸۸ نفر معادل ۹ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.
در این زمینه رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: تاثیر‌پذیری بازار طلا از قیمت ارز بر اساس یک اصل علمی صورت می‌گیرد و به این شکل است که قیمت نهایی طلا همواره بر اساس حاصل‌ضرب قیمت جهانی طلا در قیمت ارز در داخل تعیین می‌شود. به همین ترتیب در ۲ روز گذشته که قیمت ارز در مسیر کاهشی قرار گرفت، شاهد بودیم قیمت طلا هم سیر کاهشی داشت.  محمد کشتی‌آرای با بیان اینکه کاهش قیمت ارز و به تبع آن قیمت طلا در روزهای اخیر در حالی صورت گرفت که قیمت جهانی طلا سیر صعودی داشته است، افزود: تاثیر افزایش قیمت طلای جهانی در بازار داخلی ایجاد یک نیروی مخالف در سیر کاهشی قیمت داخلی کرده است و در مجموع شرایط بازار با توجه به نیروهای داخلی و خارجی به این شکل رقم خورده که شاهدیم تغییرات محسوس قیمتی در بازار شکل نگرفته است. کشتی‌آرای در بخش دیگری از صحبت خود با اشاره به اینکه شرایط بازارهای مختلف در کشور حالت مقطعی و فصلی دارد، گفت: تا چند روز آینده ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود و در این ماه اغلب جز چند روز اول شرایط بازار رفته رفته بهتر می‌شود. اما فصل تابستان شرایط بهتری را در بازار ایجاد می‌کند و بازار طلا و سکه هم همپای بسیاری از بازارها در فصل تابستان با رونق بیشتری همراه خواهند بود.
به نوشته تعادل،وی ادامه داد: تعیین سرنوشت انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری، امیدها را در بازار بیشتر کرده است و پیش‌بینی می‌شود شرایط بهتری در انتظار بخش‌های مختلف اقتصادی باشد. البته بازار طلا و سکه به دلیل شرایط ویژه‌یی که دارد در کوتاه‌مدت ممکن است تحت تاثیر روند مثبت شکل گرفته قرار نگیرد، اما به‌طور حتم تاثیر مثبت در بخش‌های اقتصادی در بازار طلا هم نمود پیدا خواهد کرد.

logo-samandehi