رخت نو بر تن اقتصاد ایران

رشد ارزش افزوده همه گروه‌های اقتصادی به جز مسکن مثبت بوده است

 اقتصاد کلان – نرخ رشد اقتصادی در پاییز ۱۳۹۵ با نفت ۱۵٫۷ درصد و بدون نفت ۴٫۶ درصد اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بانک مرکزی تازه‌ترین شماره از نشریه نماگرهای اقتصادی را برای فصل پاییز ۱۳۹۵ منتشر کرد. آمارهای منتشر شده در این گزارش، موید خروج اقتصاد کشور از شرایط رکودی است.

براساس گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۵ با نفت ۱۵٫۷ درصد و بدون نفت ۴٫۶ درصد بوده است. به این ترتیب، پس از چند ماه که نرخ رشد اقتصادی بدون نفت منفی بود، این دومین فصلی است که نرخ رشد اقتصادی مثبت شده است.

نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در تابستان امسال ۲٫۸ درصد گزارش شده بود. این در حالی بود که در بهار امسال این نرخ ۱٫۵- درصد اعلام شده بود.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در ۴ فصل سال ۱۳۹۵ و در فصل پایانی سال ۱۳۹۳ منفی بود.

از سوی دیگر، آمار مربوط به اجزای تولید ناخالص داخلی در فصل سوم سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که رشد ارزش افزوده همه گروه‌های اقتصادی، به جز مسکن مثبت بوده است. به این ترتیب، رشد ارزش افزوده بخش نفت به ۷۴٫۶ درصد رسیده که نشان از مرتفع شدن موانع صادرات پس از اجرام برجام بوده است. رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی نیز ۵ درصد، صنایع و معادن ۲٫۴ درصد، صنعت و معدن ۱۱٫۳ درصد و خدمات ۵٫۶ درصد بوده است. این در شرایطی است که رشد ارزش افزوده بخش ساختمان ۲۵٫۵- گزارش شده است.

روایت بانک مرکزی از رشد متغیرهای پولی در آذر ۱۳۹۵ نسبت به پایان سال ۱۳۹۴ حکایت از آن دارد که نقدینگی ۱۶٫۵ درصد، پول ۱۲٫۷ درصد، شبه‌پول ۱۷٫۱ درصد و سپرده‌های بخش غیردولتی ۱۷٫۵ درصد رشد داشته است.

گزارش بانک مرکزی از وضع مالی دولت نیز بیانگر آن است که درآمدها ۲۹٫۵ هزار میلیارد تومان، پرداخت هزینه‌ای ۴۴٫۹ هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۷٫۷ هزار میلیارد تومان، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۳٫۶ هزار میلیارد تومان و کسری تراز عملیاتی و سرمایه‌ای ۱٫۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

بر اساس نماگرهای اقتصادی فصل پاییز ۹۵، تراز حساب جاری خارجی کشور نیز ۱۱ هزار و ۹۱۵ میلیون دلار، تراز بازرگانی ۱۶ هزار و ۳۶ میلیون دلار، صادرات کالا براساس نرخ فوب ۶۰ هزار و ۲۹۲ میلیون دلار، واردات کالا براساس نرخ فوب ۴۴ هزار و ۲۵۶ میلیون دلار و کل بدهی‌های خارجی در پایان دوره، ۷ هزار و ۸۴۰ میلیون دلار بوده است.

گزارش رسمی دولت از نرخ بیکاری در سه ماهه سوم ۱۳۹۵ نیز نشان می‌دهد که نرخ بیکاری شهری ۱۳٫۳ درصد و روستایی ۹٫۳ درصد شده است. همچنین نرخ بیکاری زنان ۲۰٫۴ درصد و مردان ۱۰٫۴ اعلام شده است.

logo-samandehi