رئیس جمهور چین: مرحله اول قرارداد اقتصادی آمریکا و چین به نفع هر دو طرف و کل دنیاست

اقتصاد نیوز: رئیس جمهور #چین گفت:« مرحله اول قرارداد اقتصادی و تجاری که بین آمریکا و چین بسته شده به نفع هر دو طرف و کل دنیاست. هم بازارهای #آمریکا و هم بازارهای چین و کل دنیا پاسخ مثبتی به این قرارداد داده اند».

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ شی جین پینگ رئیس جمهور چین گفت مرحله اول قرارداد تجاری هم به نفع چین است و هم به نفع آمریکا.

وی گفت:« مرحله اول قرارداد #اقتصادی و #تجاری که بین آمریکا و چین بسته شده به نفع هر دو طرف و کل دنیاست. هم بازارهای آمریکا و هم بازارهای چین و کل دنیا  پاسخ مثبتی به این قرارداد داده اند. آمریکا قصد دارد ارتباط نزدیکی با چین داشته باشد و سعی می کند هر چه زودتر این قرارداد را امضا کند».

شی  مکالمه تلفنی را که روز جمعه با دونالد ترامپ در مورد قرارداد تجاری داشته تایید کرد. ترامپ گفته بود که آنها یک مکالمه بسیار خوب داشته اند و چین خرید مقادیر بسیار زیادی از محصولات کشاورزی آمریکا را آغاز کرده و ترتیبات امضای یک قرارداد رسمی در حال آماده شدن است.

هنوز جزئیات این قرارداد تجاری منتشر نشده است. دو کشور هفته گذشته اعلام کردند در مورد متن قرارداد به توافق رسیده‌اند که شامل لغو برخی عوارض و افزایش خرید محصولات #کشاورزی می شود.

شی در مورد مداخله اخیر آمریکا در مسائل #تایوان، #هنگ_کنگ، شین جیانگ و تیبت ابراز نگرانی کرد و گفت این اقدامات آمریکا مداخله در امور داخلی چین است و  به منافع چین آسیب می رساند و به نفع اطمینان و همکاری دو جانبه نیست.

کاخ سفید در ماه اکتبر یک سری از شرکت‌های چینی را به خاطر نقض عامدانه حقوق بشر علیه اقلیت مسلمان شین جیانگ در لیست سیاه قرار داد. #ترامپ همچنین اخیراً دو لایحه در حمایت از معترضان هنگ کنگ علی رغم مخالفت های #پکن امضا کرده است.

شی گفت قصد دارد با ترامپ در ارتباط باشد تا در مورد روابط دوجانبه و مسائل بین المللی مکالمه کنند و روابط بین چین و آمریکا را بر اساس همکاری و ثبات پیش ببرند.

logo-samandehi