ذخایر یورویی بانک‌های ایران پایین است؟

با وجود تثبیت نرخ عرضه #ارز توسط #بانک مرکزی #ایران، بهای فروش #دلار در بازار #آزاد #تهران روز دوشنبه نیز در برابر عقب‌نشینی از مرز ۱۱ هزار و۵۰۰ تومانی مقاومت کرد.

به گزارش بنکر، بانک مرکزی ایران روز دوشنبه قیمت عرضه دلار از طریق #سامانه رسمی صرافی‌ها را بدون تغییر نسبت به روز یک‌شنبه، ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد. با این وجود نرخ فروش #دلار #آمریکا در بازار آزاد #تهران برای دهمین روز کاری متوالی بالای ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد.
در همین حال، نرخ رسمی فروش یورو نیز همچون روز یک‌شنبه، ۱۲ هزار ۶۰۰ تومان بود که نشان از حفظ نرخ برابری ۱.۱۰۵۲ یورو در برابر دلار آمریکا از سوی بانک مرکزی ایران داشت. اما در معاملات روز دوشنبه بازارهای مالی جهان هر یورو در برابر ۱.۰۹۷۳ دلار مبادله شد که بر پایه #نرخ رسمی ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی دلار، بهای جهانی یورو معادل ۱۲ هزار و ۵۱۰ تومان و ۹۰ تومان ارزان‌تر از بهای فروش بانک مرکزی ایران بود.
در بازار آزاد تهران نیز هر #یورو روز دوشنبه در مقابل ۱۲ هزار ۶۷۰ تا ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان مبادله شد که حدود ۲۰ تا ۵۰ تومان گران‌تر از نرخ جهانی آن بود.

همزمان با ادامه گرانی یورو در بازار ایران، ایسنا نیز روز دوشنبه خبر داد که بانک‌های ایران به دلیل ذخایر بالاتر دلاری نسبت به یورو، عرضه #یورو به مسافران ایرانی را که قصد دارند برای شرکت در مراسم مذهبی #اربعین به #عراق #سفر کنند، متوقف کرده و #دلار را جایگزین این ارز کرده‌اند. این خبرگزاری همچنین اعلام کرده که معادل سهمیه ارزی ۱۰۰ یورویی زائران ایرانی بر مبنای نرخی نزدیک به نرخ بازار آزاد فروخته می‌شود.
این اقدام در شرایطی صورت گرفته که #بانک مرکزی ایران طی یک سال گذشته بر حذف دلار از معاملات جاری این #بانک و نظام بانکی #ایران تاکید کرده و حتی ثبت سفارش واردات با دلار را ممنوع اعلام کرده است.
با وجود برقراری آرامش نسبی در بازار ارز تهران، نرخ جهانی طلا نیز روز دوشنبه همچون روز پایانی هفته کاری گذشته در نزدیکی نرخ هزار و ۵۰۰ دلار نوسان داشت و بر همین اساس در بازار #طلای تهران نیز هر قطعه تمام #سکه طلا حدود ۴ میلیون و ۲۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۰۸ هزارتومان خرید و فروش شد.

logo-samandehi