دینار عراق هر روز ارزان‌تر از دیروز

به گزارش اکوایران، معامله‌گران می‌گفتند قیمت دلار با خبر رویترز کاهشی شد، با گروسی بالا رفت و با صحبت‌های علی باقری دوباره کاهش پیدا کرد. قیمت دلار هرات در روز دوشنبه ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان شروع به کار کرد و تا نرخ‌دهی درهم کاهشی شد و به حمایت ۴۹ هزار و ۴۵۰ تومان رسید.

بعد از نرخ‌دهی درهم و افزایش جزئی بازار دبی، قیمت دلار هرات هم افزایشی شد و تا تسویه در ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد. در نیمه دوم هم بالای مرز حمایت ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد اما در پشت خط این مرز را از دست داد.

بازار دوشنبه هم مثل روز گذشته حرکت ناهمخوان و متناقض زیاد داشت. اولین تناقض باز شدن دلار سلیمانیه با گپ منفی ۲۰۰ تومانی در ۴۹ هزار و ۴۵۰ تومان است که زیر قیمت دلار هرات بود. البته بعد از آن در نیمه دوم با افزایش به بالای سطح قیمت هرات برگشت.

تناقض دوم در قیمت هرات بود. صبح نقدی هرات بالای فردایی معامله می‌شد و در معاملات عصر نقدی زیر فردایی رفت. تناقض سوم حرکت ناهماهنگ تتر و دلار بود. با اینکه تمامی بازارها در روز دوشنبه کاهشی بودند تتر با افزایش به قله دو ماهه خود یعنی ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. طی دو ماه گذشته قیمت تتر یک بار در ۱۱ مرداد به سطوح فعلی رسیده بود و بعدش دوباره کاهش داشت.

گروسی به متن بازار برگشت
بعد از خبر رویترز مبنی بر قرارگرفتن ایران و آمریکا در آستانه مبادله زندانی‌ها، روز دوشنبه صحبت‌های گروسی رئیس کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد توجه معامله‌گران بود. گروسی در بیانیه آغاز نشست شورای حکام صحبت‌های زیادی درمورد برنامه هسته‌ای ایران داشت و در بازار از آن به عنوان سیگنال منفی دریافت کردند. گروسی گفته هیچ پیشرفتی در اجرای فعالیت‌های مشخص شده در بیانیه اسفند ماه در تهران، حاصل نشده است. بعد از گروسی صحبت‌های علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه که درمورد مذاکرات بود به بازار مخابره شد. باقری گفته، کسانی که مذاکره‌ را ضد ارزش جلوه می‌دهند، می‌خواهند دست نظام را تهی کنند. فضای بازار کاملا خبری شده و با آن بین ۴۹ هزار و ۴۰۰ تا ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان می‌دهد تا خبر قطعی بیاید.

با این سیگنال‌های متناقض، تحلیل‌ها هم به دو دسته تبدیل شدند. دسته اول معتقدند بازار دارد بالای حمایت‌های مهمش نوسان می‌دهد و باید نوسان افزایشی دهد. اما در مقابل معامله‌گران کاهشی می‌گویند بازار پایین است و حتی اگر با خبر بخواهد بالا برود بازارساز اجازه نمی‌دهد.

نکته عجیب دینار
نکته بازار ارز قیمت دینار بود. قیمت دینار بعد از اربعین هر روز ارزانتر از دیروز بوده و در روز دوشنبه حتی در ۲۹ هزار تومان خریدار به سختی پیدا می‌شد. قیمت دینار قبل از اربعین تا ۳۵ هزار تومان هم بالا رفته بود. جالب اینکه قیمت دینار در خود بازار عراق حول و حوش ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان برآورد می‌شود.

logo-samandehi