دلیل گرانی دلار از نگاه صرافان

امیر نجومی دبیر شورای عالی کانون صرافان، با بیان اینکه افزایش نرخ دلار ناشی از ورود تقاضاهای احتیاطی به بازار ارز است، گفت: هنوز هیچ تقاضای سفته بازانه‌ای وارد بازار ارز نشده است.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،وی ادامه داد: ماهیت سفته‌بازی در بورس با ماهیت سفته بازی در بازار ارز و پول متفاوت بوده و از این رو انتظار برای حرکت نوسان گیران بازار سهام به بازار ارز و یا حتی سکه بعید و غیر منطقی است.
وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز ناشی از ورود تقاضای احتیاطی به بازار ارز است، عنوان کرد: هم اکنون برخی از مصرف کنندگان که نیامند ارز برای فواصل زمانی کوتاه مدت هستند، اقدام به خرید های محتاطانه دلار در بازار کرده‌اند و این در حالی است که سفته باز یا واسطه گر هنوز وارد بازار نشده است.
عضو هیأت رئیسه کانون صرافان ایران با بیان اینکه در صورت عدم نیاز به مصرف واقعی هر گونه انگیزه سفته بازانه منجر به ضرر و زیان در بازار ارز خواهد شد، افزود: هم اکنون با توجه به رفع تحریم ها بازار ارز داخلی در شرایطی قرار دارد که به وفور اسکناس و حواله ارزی در بازار آزاد وجود دارد و بانک مرکزی به عنوان کنترل کننده نهایی بازار ارز بر آن نظارت و بازیگردانی می کند.
نجومی در برابر این پرسش که با توجه به تثبیت نرخ دلار در سطح ۴۰۰۰ تومانی دورنمای قیمت این ارز تا شب عید در چه محدوده‌ای ارزیابی می‌شود؛ پاسخ داد: در واقع با توجه به بودجه بندی لایحه دولت با دلار ۳۳۰۰ تومانی نوسان کنونی نرخ دلار در بازار ارز در محدوده منطقی قرار داشته و نوسان‌های بیش از این منطقی نخواهد بود.
به نوشته فارس،وی افزود: انتظار می رود با گذشت دوره زمانی تقاضاهای احتیاطی و تسویه‌ای، نرخ دلار به زودی به وضعیت سابق خود باز گردد و بازار با عرضه‌های انبوه این ارز مواجه شود.
کارگزار سابق بورس تهران در زمینه دورنمای بازار سهام نیز گفت: چنانچه سرمایه گذار خارجی به طور واقعی و جدی وارد بازار سرمایه ایران شود، بطور حتم دورنمای بورس امیدوار کننده خواهد بود.

logo-samandehi