دلایل کاهش نرخ دلار از نگاه معامله گران

به گفته فعالان، شدیدترین افت روزانه دلار در هفت ماه گذشته، ریشه در عوامل متفاوتی داشت. گروهی بر عرضه یکباره #بازارساز از قیمت‌های بالا تاکید داشتند.
به گزارش بنکر، دسته‌ای به افزایش فروش معامله‌گران فنی و سفته‌بازان اشاره می‌کردند و عده‌ای نیز به افزایش فعالیت خالی‌فروشان #ارزی باور داشتند. در این میان افت #نرخ #حواله #درهم را نیز نباید فراموش کرد که دیروز در مقطعی حتی تا ابتدای کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز عقب‌نشینی کرده بود. با این حال آنچه مسلم است دیروز حجم اسکناس دلار موجود در بازار بالا رفته بود و خریداران نیز حضور چندان فعالی در #بازار نداشتند و تنها در مقاطعی سعی کردند که مرز ۱۳ هزار تومانی را حفظ کنند.

در حاشیه بازار، برخی فعالان اما از برخورد امنیتی با شماری از دلالان در پله آهنی و خیابان #فردوسی صحبت می‌کردند و اعتقاد داشتند، این موضوع در هراس معامله‌گران برای فعالیت در بازار #ارز نقش داشته است. البته بیشتر بازیگران کاهش #قیمت را به‌طور کلی ناشی از همان افزایش عرضه #ارز در بازار می‌دانستند.

در روزی که دلار با هیجان زیادی در جهت کاهشی حرکت می‌کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز راه نزول را در پیش گرفت و به راحتی از کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی عقب نشست. ساعت ۳ بعدازظهر، قیمت فلز گرانبهای داخلی در بازار حدود ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار #تومان بود. این قیمت ۱۲۰ هزار تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. به نظر می‌رسد برای سکه‌بازان آنچه بیش از هر موضوعی اهمیت دارد، سرنوشت مرز حمایتی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خواهد بود. در صورت شکست آن، احتمال افت بیشتر این فلز گرانبها افزایش می‌یابد.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل اثرگذار بر #بازار #سکه و #طلا در شرایط کنونی، تغییرات #قیمت #دلار است. #بازار #طلای #جهانی نیز در روزهای اخیر #نوسان خاصی نداشته و دیروز نیز تا حدود ساعت ۴ بعدازظهر #نوسانات خود را در محدوده هزار و ۴۶۰ دلاری انجام داده بود.

logo-samandehi