دلایل اصلی کاهش ارزش ریال در برابر دلار

یک کارشناس امور مالی و بانکی درباره ادعای ورشکستگی ریال در صورتی که قیمت دلار به بالای ۴۰۰۰ تومان برسد، گفت: این تعریف درست نیست، چون باید بررسی کرد و دید دلار به چه دلایلی افزایش یافته و در آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت.

به گزارش بانکداران ۲۴ ،جمال بحری ادامه داد:  به نظر من با توجه به درآمدهای ارزی و گشایش‌های ارزی روند رو به بهبود است و از سوی دیگر وضعیتی که نوسانات ارز را دامن زده، ناشی از مسائل سیاسی، انتخابات آمریکاست و همچنین از سوی دیگر بخشی از گرانی دلار به در برابر ریال به این دلیل است که به طور کلی دلار تقویت شده است و این موضوع در بررسی ارزش ارزهای دیگر در مقابل دلار هم خود را نشان می‌دهد. از سوی دیگر ایالات فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را بالا برده است و همه اینها در قیمت ارز ایران تاثیر گذاشته است. وی افزود: ولی به هر طریقی که حساب کنیم قیمت متعادل ارز به نظر من اکنون حول و حوش ۴۰۰۰ تومان باید باشد و این به منزله ورشکستگی ریالی است. البته گفتنی است که در این شرایط و این نرخ اتفاقاتی مانند تصمیم ترامپ درباره برجام، انتخابات ایران در سال ۹۶ و همچنین برخی انتخابات‌های مهم از جمله انتخابات آلمان و فرانسه در سال‌های بعد تاثیرگذار خواهد بود.
بحری درباره امکان راه‌اندازی بورس ارز در ایران توضیح داد: در هفته‌های پیش ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی کشور درباره نرخ ارز توضیح داد که این نرخ کمتر از حد کنونی آن است و این موضوع نشان‌دهنده این است که قیمت ارز به دست واسطه‌گران تعیین می‌شود یعنی کسانی که به دنبال ایجاد التهاب در بازار ارز و به دنبال آن درآمدزایی برای خود هستند. چنین وضعیتی بیانگر آن است که باید تعیین نرخ ارز در مسیر عرضه و تقاضا تعیین شود. برای تحقق چنین وضعیتی نیاز داریم که نیاز ارز شفاف بوده و برای ایجاد شفافیت نیز راه‌اندازی بورس ارز لازم است. ولی با این حال به نظر می‌رسد که دولت برای به راه‌اندازی بورس ارز تا انتخابات احتیاج بیشتری به خرج دهد و دست به اقدام بزرگی مانند بورس ارز نزند که ممکن است برخی نتایج و تبعات را به دنبال داشته باشد.
این کارشناس امور مالی و بانکی افزود: به هر حال انتخابات نزدیک است و به نظر می‌رسد که دولت گرچه مقدمات به راه انداختن بورس ارز را فراهم کرده است ولی احتمالا آن را به بعد از انتخابات ۹۶ موکول کند.
به نوشته ایسنا،او همچنین در بخشی از سخنانش درباره سیاست‌های مربوط به پرتفوی ارزی گفت: از مدت‌ها پیش بحث تغییر و ترکیب پرتفوی ارزی مطرح بوده است، ولی تعیین ترکیب پرتفوی ارزی تا حد زیادی به این بستگی دارد که وضعیت ارزهای معتبر دنیا چگونه باشد؟ اکنون یورو وضعیت خوبی ندارد و با توجه به اینکه مباحث مربوط به خروج برخی کشورهای اروپایی از اتحادیه اروپا مطرح است، روند یورو و قدرت گرفتن دوباره بررسی شود. از سوی دیگر سایر ارزهای معتبر نیز وضعیت چندان مناسبی ندارند و به نظر می‌رسد که در حال حاضر باثبات‌ترین و معتبرترین ارز همان دلار است ولی به هر حال بانک مرکزی می‌تواند مقدماتی را فراهم کند که برخی مبادلات با پول رایج بین ایران و کشورهای طرف معامله مثل کره، چین و … انجام شود ولی نباید این پول‌ها به نحوی مورد استفاده قرار گیرد که در صندوق ارزی افزایش یابند. همان‌طور که گفتم هیچ یک از ارزهای رایج و معتبر دنیا اکنون به قدرت دلار نیست و باید سهم‌مان در سبد ارزی حفظ شود و در غیر این صورت منافع اقتصادی ممکن است دچار مشکل شود.
بحری ادامه داد: همان‌طور که گفتم اکنون می‌توانیم مبادلات خود را با اکثر کشورها با پولی غیر دلار انجام دهیم همان‌طور که این کار را کشوری مانند ترکیه می‌کند. در چنین شرایطی از مضرات نوسانات دلار تا حدودی در امان خواهیم ماند.

logo-samandehi