دلار چشم انتظار دستورات ترامپ

تحلیلگران اقتصادی و سرمایه گذاران بازار طلا منتظر نخستین دستورات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هستند. دستورات ترامپ می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات ارزش دلار شاخص سهام و قیمت کالاهای مهم و راهبردی از جمله طلا داشته باشد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکونیوز،ترامپ در نخستین دستور اجرایی خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا، خروج این کشور از توافقنامه تجارت آزاد ترانس پاسیفیک را اعلام کرده است.
این مساله با نگرانی کشورهای اصلی امضا کننده این توافق به خصوص ژاپن روبرو شده است. ترامپ همچنین قصد دارد توافقنامه تجارت آزاد نفتا با کانادا و مکزیک را مورد بررسی مجدد قرار دهد.
با روشن شدن سیاست های اقتصادی تجاری و مالی دولت ترامپ به نظر می رسد که تحولات بیشتری در بازارهای بین المللی در پیش خواهد بود.
برخی تحلیلگران بر این باورند که سیاست های مالی ترامپ در نهایت به نفع رشد و رونق اقتصادی آمریکا خواهد بود و این مساله به ضرر قیمت طلا خواهد شد.
سطح حمایتی مهم و حساس قیمت طلا در کوتاه مدت ۱۲۱۰ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا با افت بیشتری روبرو خواهد شد.
البته گروهی از اقتصاددانان نیز معتقدند که سیاست های مالی و اقتصادی جدید دولت ترامپ به این زودی تصویب نخواهد شد و تصویب این سیاست ها زمان بر خواهد بود.
در واقع در هفته های نخست ریاست جمهوری ترامپ نباید انتظار تغییر عمده و بزرگ سیاست های اقتصادی و مالی را داشته باشیم. در پیش بودن نخستین نشست فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز در کانون توجه سرمایه گذاران بین المللی و کارشناسان اقتصادی قرار دارد.
این نشست قرار است اول اکتبر برگزار شود. البته نظرسنجی موسسه سی ام ئی نشان می دهد که فدرال رزرو به احتمال ۷۰ درصد نرخ بهره را در نشست ژوئن ۰٫۲۵ درصد افزایش خواهد داد.
به نوشته سایت طلا ، آمارهای مربوط به رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه چهارم ۲۰۱۶ میلادی نیز قرار است تا پایان هفته جاری منتشر شود.
به نظر می رسد نوسانات ارزش دلار نیز تاثیر مهمی بر قیمت طلا خواهد داشت. دولت ترامپ آشکارا اعلام کرده است که نگران افزایش بیش از حد ارزش دلار است.
برخی فعالان بازار نیز معتقدند که قیمت طلا در کوتاه مدت بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۲۰ دلار در نوسان خواهد بود.

logo-samandehi