دلار ملی به آزاد نزدیک شد

در پنجمین روز هفته، قیمت دلار در صرافی‌های منتخب بازارساز بار دیگر افزایش یافت. روز چهارشنبه، قیمت دلار بر تابلوی صرافی ملی ۲۵۰ تومان افزایش یافت و به بهای ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

به گزارش بنکر، با این افزایش فاصله قیمت دلار صرافی ملی با بازار آزاد به ۲۴۰ تومان رسید. این درحالی بود که روز سه‌شنبه فاصله قیمتی این دو حدود ۴۸۰ تومان بود. به نظر می‌رسد بازارساز با نزدیک کردن قیمت خود به بازار آزاد به دنبال آن است که از ورود تقاضای کاذب به معاملات جلوگیری کند.

در این میان، عده‌ای باور داشتند، روند بازار ارز در روزهای آتی تا حدی وابسته به بازار سهام خواهد بود. آنها انتظار دارند در صورتی که روند بورس کاهشی شود،‌ می‌تواند منجر به مهاجرت برخی از سرمایه‌ها به بازار ارز و سکه شود.
چهارشنبه، زمانی برای اصلاح قیمت سکه و دلار بود. در این روز دلار پس از ۸ افزایش متوالی در مسیر کاهشی قرار گرفت و سکه پس از ۹ رشد پیاپی، قدم در جاده نزولی گذاشت. روز چهارشنبه، شاخص بازار ارز ۴۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۷ هزار و ۹۰ تومان رسید. در بازار سکه، سرعت کاهش بیشتر بود و این فلز گران‌بها‌،‌ ۱۰۰ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و روی عدد ۷ میلیون و ۴۰هزار تومان رسید. به‌رغم چنین روز کاهشی، سکه و دلار توانستند مرزهای حمایتی ۷ میلیون تومانی و ۱۷ هزار تومانی را حفظ کنند.

در واقع، روند بازار در روز گذشته سیگنال دو‌گانه‌ای را به معامله‌گران می‌داد. از یک سو قرار گرفتن در مسیر کاهشی پس از چند افزایش متوالی چنین انتظاری را در میان برخی معامله‌گران ایجاد می‌کرد که روند بازار تغییر کرده است و قیمت حرکت کاهشی را آغاز کرده که ادامه خواهد یافت؛‌ از سوی دیگر، حفظ مرزهای حمایتی چنین انتظاری را در میان شمار دیگری از معامله‌گران به وجود می‌آورد که بازار تنها با یک اصلاح جزئی مواجه شده است و طی روزهای بعد به افزایش خود ادامه خواهد داد.

در این میان، روز چهارشنبه خبری از افزایش شدید نرخ حواله درهم نبود و این ارز نوسانات محدودی را در همان کانال ۴هزار و ۷۰۰ تومانی انجام داد. در نتیجه می‌شود گفت که قیمت دلار از سوی نرخ حواله درهم نیز تحریک نشد. در بازارهای جهانی نیز طلا تا ساعت ۴ بعدازظهر نوسان خاصی نداشت که بتواند سکه امامی را در بازار داخلی تحت تاثیر قرار دهد. در مجموع می‌توان گفت دلار و سکه در روز چهارشنبه روند آرامی داشتند و خبری از هیجان‌های روز سه‌شنبه نبود. در چهارمین روز هفته، سکه ۱۴۵ هزار تومان و دلار ۴۳۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرده و رکوردهای جدیدی را رقم زده بودند.

logo-samandehi